VIDEO: Një stuhi e tmerrshme rëre në Egjipt paralizoi Kajron dhe Kanalin e Suezit

Stuhia e rërës në Egjipt/Foto: Twitter

Skenat që të kujtojnë filmat e Hollivudit u filmuan në Egjipt të enjten, ndërsa një stuhi rëre përfshiu pjesën më të madhe të vendit, duke vrarë një dhe duke plagosur pesë.

Videot nga Kajro dhe nga Kanali i Suezit kapin intensitetin e fenomenit që krijoi imazhe të botës tjetër.

Në Kajro, stuhia e rërës shkaktoi shembjen e një billbordi që ra mbi katër makina në qendër të qytetit.

Në kanalin e Suezit, dy porte u mbyllën “për shkak të kushteve të këqija atmosferike pasi stuhia e rërës u shoqërua me erëra të forta dhe dallgë të mëdha”.

Siç raportojnë mediat lokale, stuhitë e rërës janë të zakonshme në Egjipt në pranverë, duke shkaktuar probleme me frymëmarrjen tek qytetarët.

Stuhia e fundit e tillë e madhe e rërës në vitin 2021 bëri që anija e mallrave Ever Given të ankorohej në një pozicion diagonal, duke shkaktuar probleme trafiku përmes kanalit për rreth një javë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës