VIDEO: Pasojat e tmerrshme të tërmetit në Filipine, popullsia evakuohet për shkak të cunamit

Tërmet në Filipine/Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Një tërmet i fortë me magnitudë 7,6 ballë të shkallës Rihter goditi Mindanaon, i dyti ishulli më i madh në Filipine, dhe në ndërkohë është lëshuar një paralajmërim për cunami.

Banorët tashmë janë duke u evakuuar dhe në rrjetet sociale po shpërndahen regjistrime dhe foto të pasojave të tmerrshme të tërmetit dhe shkatërrimeve të ndërtesave.

Instituti i Sizmologjisë Filipine ka paralajmëruar se situata është serioze dhe e rrezikshme dhe janë ndarë udhëzime sesi banorët e këtij ishulli duhet të përgatiten për evakuim, por edhe si të veprojnë në ambiente të mbyllura.

Në cunami priten dallgë me lartësi mbi një metër, të cilat do të jenë shkatërruese dhe kërcënuese për jetën. Komunitetet bregdetare që mund të preken duhet të evakuohen menjëherë, paralajmëron Instituti.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës