VIDEO | Stoltenberg në një vizitë të paparalajmëruar në Kiev: Ushtria ukrainase po pushton gradualisht territore

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka mbërritur sot në një vizitë të paparalajmëruar në Kiev, nga ku ka deklaruar se forcat ukrainase po pushtojnë gradualisht territore në një kundërofensivë kundër forcave ruse.

Duke folur në një konferencë të përbashkët për shtyp me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, Stoltenberg tha se forcat ruse po luftonin "iluzionet perandorake" të Moskës, raportuan mediat britanike.

Stoltenberg tha se NATO tani ka kontrata të mëdha kornizë me kompanitë e armëve me vlerë 2,4 miliardë euro për municione, duke përfshirë një miliard euro në porosi të qëndrueshme.

Ai tha se marrëveshje të tilla do t'i lejojnë anëtarët e NATO-s të rimbushin rezervat e tyre të varfëruara duke vazhduar të furnizojnë Ukrainën me municion.

Stoltenberg dënoi gjithashtu sulmet ajrore ruse pranë kufirit të Ukrainës me Rumaninë anëtare të NATO-s. Ai shtoi se nuk kishte prova se këto sulme kishin për qëllim qëllimisht Rumaninë, por theksoi se ato ishin "të pamatur" dhe "destabilizuese".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës