VIDEO | Stoltenberg: NATO do të ndërhyjë në Kosovë nëse kërcënohet stabiliteti

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg në një konferencë të përbashkët për shtyp me presidentin serb Aleksandar Vuçiq / 17 gusht 2022 / Foto: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuќi. pasditen e sotme ai u takua me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, në selinë e Aleancës kanë biseduar për incidentet e fundit në veri të Kosovës, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Brukseli.

Pas Vuçiqit, sot pasdite do të takohet edhe Stoltenberg me kryeministrin e Kosovës. Albin Kurti, në të njëjtën temë.

Në fund të korrikut, situata në veri të Kosovës u nxeh pas vendimit të qeverisë së Kosovës për t'u kërkuar serbëve të Kosovës të hyjnë me dokumente të përkohshme, në vend të dokumenteve të identitetit serb, dhe kërkoi që brenda dy muajve të ndërrohen targat e automjeteve nga serbe në Kosovë. .

Situata u qetësua shpejt, por askush në rajon, si dhe në NATO dhe BE, nuk përjashton një përshkallëzim të ri.

Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg, pasditen e sotme ka thënë se KFOR-i, misioni i NATO-s në Kosovë, është i gatshëm të reagojë shpejt dhe proporcionalisht në rast të përshkallëzimit.

"Situata në terren është përmirësuar," tha shefi i NATO-s, duke u kërkuar udhëheqësve të të dy vendeve që të shmangin dhunën dhe përshkallëzimin.

NATO, tha ai, do të vazhdojë të monitorojë nga afër situatën.

“Nëse kërcënohet stabiliteti, ne jemi të gatshëm të ndërhyjmë dhe të sigurojmë stabilitet dhe siguri dhe lëvizje të lirë të të gjithë personave në veri të Kosovës”, tha Stoltenberg.

Për kreun e Aleancës së Atlantikut të Veriut, e vetmja rrugë përpara është dialogu ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës brenda BE-së. Nesër në Bruksel do të mbahet raundi i ri i bisedimeve, kësaj radhe mes dy liderëve – Vuçiqit dhe Kurtit.

NATO është e gatshme të ndërhyjë në një afat më të shkurtër, ne kemi forca atje, do të vendosen aty ku është e nevojshme, kemi shtuar praninë në veri, jam informuar në detaje për mundësitë e dislokimit, përgjigja do të jetë proporcionale. “tha Stoltenberg në përgjigje të pyetjes së një gazetari për detajet e një ndërhyrjeje të mundshme.

KFOR-i ka gati katër mijë ushtarë në Kosovë dhe NATO është e bindur se kjo ndihmon në zgjidhjen e situatës.

Aleksandar Vucic dhe Jens Stoltenberg në një konferencë të përbashkët shtypi në Bruksel, Belgjikë / 17 gusht 2022 / Foto: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Presidenti i Serbisë, nga ana e tij, ka falënderuar Jens Stoltenberg për dëgjimin e palës serbe. Vuçiq hodhi poshtë me forcë akuzat që vinin nga Prishtina se ushtria dhe policia serbe kishin kaluar ilegalisht kufirin, ose vijën administrative siç e quan zyrtarisht Beogradi. Kreu i shtetit serb tha se këto ishin gënjeshtra dhe falënderoi NATO-n që nuk ka bërë akuza të ngjashme ndaj Serbisë.

Si argument se pala kosovare po “përhap gënjeshtra”, Vuçiq tha se “për muaj të tërë” janë dëgjuar paralajmërime se Serbia “do të pushtojë vendet fqinje”.

“Dëgjojmë për mundësinë që Serbia të pushtojë disa vende të tjera të rajonit, por shohim që kjo nuk ka ndodhur deri më tani, ata vërtet kanë gënjyer”, tha Vuçiq.

Vuçiq deklaroi se ka besim se falë komunikimit të mirë të Serbisë me KFOR-in dhe NATO-n në terren, u shmang një përshkallëzim serioz në fund të qershorit, ai përsëriti se respekton misionin e NATO-s në përputhje me rezolutat e Kombeve të Bashkuara dhe se ai është në kontakt të vazhdueshëm me misionin.

Së fundi, presidenti serb hodhi poshtë spekulimet se do të jepej leje për një bazë ushtarake ruse në territorin serb.

“Serbia nuk ka nevojë për bazat ushtarake të askujt, ajo është neutrale dhe dëshiron vetëm të sigurojë qiellin, tokën, territorin dhe popullsinë e saj”, tha Vuçiq.

KFOR-i ka shtuar praninë dhe patrullimin e tij në kufirin Kosovë-Serbi

Video e ditës