VIDEO: Steven Seagal do të xhirojë një dokumentar për luftën në Donbass

Vladimir Putin dhe Steven Seagal / 25 nëntor 2016 / Foto: EPA / ALEXEI DRUZHININ

Aktori amerikan Steven Seagal është duke filmuar një dokumentar për situatën në Donbas, tha kreu i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut, Denis Pushilin, pas takimit me Seagal.

“Po, ai është duke xhiruar një dokumentar për luftën në Donbas. Sot ai foli me të burgosurit ushtarakë në qendrën e paraburgimit Olenivka. "Disa nga të burgosurit u vranë së fundmi nga një raketë nga pala ukrainase," shkroi Pushilin në Telegram, raportoi TASS.

Pushilin tha se Segal vuri re se 98 për qind e atyre që flasin për konfliktin në media të shumta nuk janë në terren dhe për këtë arsye bota nuk e di as të vërtetën.

“Seagal dëshiron të ndryshojë qëndrimin e botës ndaj kësaj lufte, por nuk do të jetë një detyrë e lehtë, megjithatë i uroj fat”, shtoi Pushilin.

Segal vizitoi Donbassin së bashku me Leonid Slutsky, kreun e Partisë Liberal Demokratike të Rusisë (LDPR), i cili është drejtor i komitetit ndërkombëtar të Dumës së Shtetit Rus.

Steven Seagal, një mbështetës i zëshëm i Vladimir Putinit, është shfaqur në një kamp burgu të kontrolluar nga Rusia, në vendin e një shpërthimi më 29 korrik që vrau të paktën 50 të burgosur ukrainas.

Putin i dha shtetësinë ruse Seagal-it në vitin 2016 pasi Seagal foli kundër aneksimit të Krimesë nga Rusia.

Segal ka qenë i zëshëm në mbështetjen e tij për Putinin, duke e quajtur atë "një nga liderët më të mëdhenj botërorë, nëse jo lideri më i madh botëror sot".

Zyrtarët ushtarakë ukrainas kanë akuzuar Rusinë për zhvendosjen e qëllimshme të të burgosurve, ose luftëtarëve që mbrojnë Azovstal, në objektin Olenivka, duke e ditur se do të ishte vendi i një sulmi.

Video e ditës