VIDEO: Postimet e shpëtuan Uellsin deri në minutën e 98-të, një fitore e madhe për Iranin

Iranianët festojnë fitoren e tyre të parë në Kupën e Botës në Katar/foto: EPA-EFE/Rungroj Yongrit

Sot në ndeshjen e parë të xhiros së dytë në grupin “B”, kombëtarja e Iran me 2:0 e mposhti Uellsit dhe kështu mbeti në lojë për një nga dy pozitat e para kryesore në raundin e XNUMX-të Kupa e Botes.

Ne pamë një lojë shumë interesante në stadiumin Ahmad bin Ali në Al Rayyan në të cilën uellsianet ishin të parët që kërcënuan, kishte një shans të mirë Kiefer Moore në minutën e 12-të, por nuk pati asnjë gol nga lojtari i Bournemouth.

Iranianët luftuan kundër, përzgjedhja e udhëhequr nga Queiroz shënon një gol që u anulua për pozicion jashtë loje. Shkoi në pushim me 0:0.

Në pjesën e dytë iniciativën e merr kombëtarja iraniane, e cila humbi raste të pabesueshme në minutën e 52-të. Së pari Azmoun i shpëtoi mirë mbrojtjes dhe gjuajti, por goditi shtyllën.

Pastaj, vjen një rikthim Golizada i cili bëri një goditje të shkëlqyer, por ai gjithashtu goditi shtyllën Hennessy.

Uellsianët gabuan shumë në veprimet e tyre kur duhej të sulmonin, dhe në anën e kundërt Irani ishte më i rrezikshëm dhe një tjetër rast i madh erdhi në minutën e 73-të kur Eztolahi kërcënoi, por Hennessey shpëtoi portën e pastër.

Më në fund arritëm të shihnim pak më shumë nga Uellsi. Kthim i madh në Mur për Davis, pati një goditje të fortë ndaj mbrojtësit të Tottenhamit, por portieri i Iranit e dërgoi topin në këndore. Në minutën e 86-të gabon shumë portieri Hennessey. Ai vrapoi nga 16 metrat e tij, e rrëzoi atë Taremi, por arbitri, për habinë e të gjithëve, ka treguar vetëm një karton të verdhë. Pasoi një thirrje VAR, vendimi u ndryshua në karton të kuq për portierin e Dragoit. Ky ishte edhe kartoni i parë i kuq i Botërorit 2022.

Pikërisht kur menduam se do të kishte një ndarje pikësh, Irani, i cili bëri presion edhe më shumë, kaloi në epërsi me golin e mrekullueshëm të shatërvanët në minutën e 98-të për 1:0. Uellsi ishte i pafuqishëm për faktin se kishte një lojtar më pak në fushë, dhe kjo u shfrytëzua nga rivalët e tyre për një tjetër gol. Ramin për gëzimin e madh të tifozëve iranianë.

Video e ditës