Aleksandar Mitrovic me një rekord mbresëlënës në kampionat / foto: EPA-EFE / ANTONIO COTRIM

Përzgjedhja e Serbisë në ndeshjen direkte për vendin e parë në Grupin A përgatiti një surprizë dhe festoi me 1:2 në vizitën në Portugali.

ТTriumfi ndaj portugezëve e çoi Serbinë në Kupën e Botës në Katar sepse fitoi vendin e parë në grup me 20 pikë, tre më shumë se konkurrenti direkt të cilin e mposhti sonte në Lisbonë. Me këtë, Serbia u bë skuadra e dytë nga rajoni, pas Kroacisë, që siguron pjesëmarrjen në Botërorin e Katarit, ndërsa Maqedonia do ta kërkojë shansin e saj në play-off..

Ndeshja nisi mirë për vendasit, në minutën e tetë Renato Sanchez e çoi në epërsi Portugalinë, por gëzimi zgjati vetëm deri në minutën e 33-të kur Dusan Tadic barazoi rezultatin.

Trajneri i Serbisë Dragan Stojkovic Pixie bëri lëvizjen kryesore në fillimin e pjesës së dytë, duke sjellë në lojë Aleksandar Mitrovic. në vend të Gudelj. Ishte sulmuesi i Fulhamit ai që shënoi golin që e çoi Serbinë në Botërorin e Katarit në minutën e 90-të., ndërsa Portugalia do të duhet të luajë në play-off.