VIDEO: Lojë spektakolare nga Jokic, Denver kaloi në epërsi në serinë e playoff-it kundër Lakers

foto: DARKA EPA-EFE/ALLISON

Basketbollistët e Denver mori epërsi 1:0 në serinë çerekfinale të Perëndimit në NBA League, pasi e rrahën në shtëpi Los Angeles Lakers me rezultat 114:103. Ishte fitorja e nëntë radhazi e Denverit kundër ekipit të LA.

Më meritor për fitoren e vendasve ishte basketbollisti i shkëlqyer serb Nikola Jokic i cili regjistroi një paraqitje “double-double” prej 32 pikësh dhe 12 kërcimesh dhe gjithashtu shënoi shtatë asistime.

Nuggets kishin një epërsi prej 15 pikësh dhe dukej sikur ndeshja ishte e vendosur, por LeBron dhe shokët e tij nuk u dorëzuan. Në mesin e pjesës së fundit e reduktuan në “minus gjashtë”, falë të shkëlqyerit Dejvis, por më pas në skenë doli sërish fenomenali Jokiç. Fillimisht, pas një kërcimi në sulm, futi topin në kosh dhe ndaloi serinë, dhe në tjetrin pasoi një trepikësh dhe Denveri arriti sërish në +10 pesë minuta para përfundimit të ndeshjes. Në fund të lojës, Nuggets ishin në gjendje të mbanin epërsinë dhe të merrnin epërsinë në seri.

Në radhët e Denverit, Jamal Murray shënoi 22 pikë, Michael Porter Jr. shtoi 19 dhe në krahun e kundërt, Davis shënoi 32 pikë dhe 14 kërcime, ndërsa James e mbylli ndeshjen me 27 pikë, gjashtë kërcime dhe tetë asistime.

Denveri tani kryeson në serinë e playoff-it me 1:0, ndërsa ndeshja e radhës në “Bal Arena” është caktuar për natën e së hënës dhe të martës në orën 04.00:XNUMX me kohën e Maqedonisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës