VIDEO | Operacioni i shpëtimit në Popova Shapka: Një grua austriake e plagosur gjatë skijimit u transportua me helikopter në Shkup

Në thirrjen e vetme të urgjencës 112 në QKM në orën 14:20, një vullnetar nga Shërbimi i Shpëtimit të Ohrit, i cili është edhe udhërrëfyes i një grupi turistik - skiatorë nga jashtë, raportoi se një turist nga Austria kishte rënë gjatë skijimit të lirë pranë Zona “Orlov Kamen” e Popova Shapkës ka pësuar lëndim në brinjë, njofton QKM.

Për shkak të ashpërsisë së lëndimit dhe specifikave të tjera shëndetësore, ajo nuk ka mundur të lëvizë. Për transport në spital është kërkuar një helikopter i shpëtimit, ndërsa drejtori i QKM-së, Stojançe Angelov, ka qenë në komunikim të drejtpërdrejtë me shpëtimtarët, thuhet në njoftim.

Gjatë komunikimit të ekipeve të shpëtimit me austriaken e plagosur, ajo ka bërë me dije se paraprakisht kishte një operacion në shtyllën kurrizore dhe i ishte futur një shufër metalike me vida. Në vendngjarje ka mbërritur një ambulancë dhe persona ndihmës, por gjendja e të plagosurit dhe komunikimi me të tregonin se transporti me ambulancë për shkak të problemit të shtyllës kurrizore nga e kaluara, si dhe dëmtimit shtesë aktual, do të shkaktonte komplikime më të mëdha. Për shkak të specifikës së rastit emergjent, për gruan e lënduar është kërkuar transport me helikopter nga vendi i ngjarjes në spitalin e Shkupit, nënvizohet në komunikatë.

Kërkesës së Angelovit për intervenim menjëherë iu përgjigjën pilotët e Njësisë së Helikopterëve të MPB-së dhe në momentin e informimit për ngjarjen, helikopteri tashmë po kthehej në Shkup nga Shar Planina.

Shpëtimtarët esëll, të cilët janë edhe raportues të emergjencës, kanë treguar në komunikim të drejtpërdrejtë me drejtorin e QKM-së Stojançe Angelov, se të lënduarës i është dhënë ndihma e parë që nga fillimi i operacionit të shpëtimit, ajo është mbuluar në mënyrë adekuate me folie për ta ruajtur. nxehet e saj dhe se ajo ishte në gjendje të mirë të përgjithshme shëndetësore, thuhet në njoftimin e QKM-së.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës