VIDEO | PS. podcast: Gazetari me Miroslava Simonovska

PS. podcast me Miroslava Simonovska / foto Sloboden Pechat/Slobodan Djuric

Episodi i dytë i sezonit të dytë të podcast-it Free Press transmetohet sonte. Sot po flasim për gazetari, ndërsa e ftuar në emision është gazetarja e “Sloboden Pechat”, Miroslava Simonovska.

Simonovska së fundi mori çmimin "Jashar Erebara" nga Asociacioni i Gazetarëve të Maqedonisë (ZNM) për gazetari hulumtuese, për storjet "Në vitin 2017, Klinika Onkologjike e hodhi sistemin e monitorimit citostatik në bodrum, gjë që e bën të pamundur vjedhjen e dozave". dhe "Dëshmia e keqe e Onkologjisë në sallën e gjyqit: Nuk ishte për shkak të parave që po i jepja farmacistit, por sepse nuk po më jepnin terapi."

Me Simonovskën biseduam për gjendjen aktuale të gazetarisë, fillimet e saj në profesion, kërcënimet dhe presionet me të cilat u përball gjatë hulumtimit të tregimeve të saj dhe shumë tema të tjera.

Më poshtë mund ta ndiqni të gjithë bisedën:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës