VIDEO: Bora bën kërdinë në aeroportin e Mynihut, aeroplanët ngecën në pistë

Bora në Mynih paralizoi trafikun/Foto: EPA-EFE/ANNA SZILAGYI

Më shumë se 760 fluturime u anuluan në aeroportin e Mynihut të shtunën për shkak të reshjeve të dendura të borës, që preku pjesën më të madhe të Gjermanisë, Austrisë dhe Zvicrës.

Pasi njoftoi fillimisht pezullimin e qarkullimit ajror deri në mesditën e së shtunës, aeroporti më pas njoftoi se fluturimet do të anulohen deri në orën 06:00 të së dielës.

Mynihu është i paralizuar nga 40 centimetra borë, ndaj është ndalur përveç transportit ajror dhe hekurudhor.

Aeroporte të tjera në rajon, si Cyrihu, njoftuan gjithashtu vonesa dhe anulime fluturimesh të lidhura me motin.

Ndërkohë, shërbimet e autobusëve dhe tramvajit dhe disa linja treni në Mynih janë pezulluar gjithashtu për shkak të borës. Stacioni kryesor i trenit i Mynihut u mbyll për të ardhurit, ndërsa shërbimet ndërqytetëse u pezulluan plotësisht.

Hekurudhat gjermane paralajmëruan se shërbimet e trenave do të "ndikohen rëndë" deri të hënën.

Në të njëjtën kohë, një numër i madh pasagjerësh u bllokuan në Stacionin Qendror të Mynihut.

Policia të shtunën u kërkoi banorëve të Mynihut të mos përdorin makinat e tyre nëse nuk është absolutisht e nevojshme. Në disa zona të Bavarisë jugore, banorëve iu kërkua të mos largoheshin fare nga shtëpitë e tyre për shkak të motit, raportoi CNN.

Transmetuesi publik i Bavarisë raportoi të shtunën se 44 centimetra borë në Mynih ishin reshjet më të mëdha të borës në dhjetor të regjistruar që nga viti 1933.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË