VIDEO: Të gjithë po shikonin nga LeBron, Doncic nuk ia doli dot i vetëm kundër Miami Heat

“Mbreti” LeBron James dominon parket e NBA në moshën 36 vjeçare / Foto: EPA-EFE / ERIK S. LESSER

Basketbollistet e Los Angeles Lakers arritën fitoren e tretë radhazi, duke mposhtur Houston Rockets me 119:117 falë të madhit LeBron James.

Lakers, pas ndeshjeve të këqija në parasezon dhe fillimit të dobët, filluan të ngrihen dhe këtë e vërteton triumfi i ri mbrëmë vonë në ligën e NBA.

“Mbreti” James, pavarësisht 36 viteve të tij, ende dominon ndeshjet në ligën më të fortë në botë, këtë herë ndaj Rockets ka shënuar 30 pikë, 10 asistime dhe katër kërcime.

Anthony Davis pasoi me 27 pikë dhe nëntë kërcime, dhe Russell Westbrook pati një paraqitje identike, duke regjistruar shtatë asistime. Në anën e kundërt më i miri ishte Christian Wood me 26 pikë dhe 16 kërcime.

Tyler Herrow me 25 pikë, tre kërcime dhe katër asistime ishte një nga më meritorët për fitoren e Miami Heat ndaj Dallas Mavericks (125:110). Slloveni Luka Doncic në radhët e Mavericks shënoi 33 pikë dhe pesë asistime.

Nata ishte e veçantë për Chris Paul, i cili shënoi 14 pikë dhe madje 18 asistime në triumfin e Phoenix Suns ndaj New Orleans Pelicans.

Paul tani është ngjitur në vendin e tretë për nga numri i asistimeve në historinë e NBA, duke kaluar Steve Nash. Para lojtarit të Sunny në listën e përjetshme janë Jason Kidd (12,091) dhe John Stockton (15,806 asistime).

NBA League, rezultatet -

Detroit Pistons - Milwaukee Bucks 89: 117
Dallas Mavericks - Miami Heat 110: 125
Utah Jazz - Sacramento Kings 119: 113
Phoenix Suns - New Orleans Pelicans 112: 100
Los Angeles Lakers - Houston Rockets 119: 117

Video e ditës