VIDEO | Një stuhi e fortë goditi Krimenë, ukrainasit pretendojnë se mbrojtja ruse u shkatërrua

Krime / Foto: Arthur Lookyanov / Alamy / Alamy / Profimedia

Në rrjetet sociale po përhapen foto dhe video që tregojnë pasojat e stuhisë së madhe që kaloi dje mbi gadishullin e Krimesë. Zyrtarët ukrainas raportuan se linjat e mbrojtjes bregdetare ruse ishin shkatërruar.

“Krimea është goditur nga një stuhi e fortë”, shkroi dje agjencia Nexta në një postim në X, platforma e njohur më parë si Twitter, së bashku me videot që tregojnë dallgë dhe përmbytje në të gjithë rajonin.

“Uragani fryn deri në 40 metra në sekondë shkul pemët dhe shkatërron çatitë. Shumë zona të Yevpatoria janë përmbytur dhe transporti publik është ndalur në Sevastopol. Stuhia ka mbërritur në Rusi: erërat më të forta po fryjnë në Anapa dhe Krasnodar”, thuhet në njoftim. lexon.

Anton Gerashchenko, një këshilltar i ministrit të brendshëm të Ukrainës, ndau lajmin për stuhinë me mediat lokale, duke pretenduar se stuhia kishte larë mbrojtjen ruse të gërmuar në plazhet e gadishullit.

"Stuhia fshiu llogoret e Krimesë së pushtuar që ushtria ruse kishte gërmuar në plazhe," i shkruan Gerashchenko Xu. “Sipas informacioneve nga mediat e Krimesë, në Evpatoria uji e çoi vijën e mbrojtjes në bregdet”, shtoi ai.

Në një postim tjetër, autori dhe analisti i mbrojtjes HI Sutton ndau një foto të një prej klipeve të postuara nga Gerashchenko. Ai tregon një linjë të mbrojtjes bregdetare ruse të goditur nga dallgët, së bashku me një foto të një prej linjave që po ndërtohet për krahasim.

"Si filloi?" Si po shkon”, ka shkruar Sutton. “Mbrojtja e plazhit të Rusisë në Krime është goditur rëndë nga stuhia”, shtoi ai.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës