VIDEO | Stuhi e madhe bore godet Kaliforninë dhe Nevadën

Stuhi dëbore SHBA / Foto EPA-EFE/CAROLINE BREHMAN

Një stuhi ka goditur pjesën perëndimore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, pra shtetet e Kalifornisë dhe Nevadës, ku mijëra familje kanë mbetur pa energji elektrike.

Kalifornia dhe Nevada u goditën gjithashtu nga shiu dhe erërat me shpejtësi mbi 100 mph.

Qindra shoferë mbetën të bllokuar në Interstate 80 midis Reno dhe Sacramento për shkak të stuhisë dhe uljes së dukshmërisë, dhe autoritetet u detyruan të mbyllnin më shumë se 160 milje të rrugës së ngarkuar.

Zyrtarët thanë se kishte raporte të shumta për përplasje dhe shoferë që humbën kontrollin e automjeteve të tyre.

Më shumë se 7.000 shtëpi në Kaliforni ishin pa energji gjatë fundjavës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës