VIDEO | Si për Putinin pas largimit të tij: Po vjen një ndryshim, të cilin nuk e kemi parë për 100 vjet

Xi Jinping dhe Vladimir Putin / Foto EPA-EFE/PAVEL BYRKIN / SPUTNIK /

Presidenti kinez Xi Jinping dhe presidenti rus Vladimir Putin u filmuan duke shkëmbyer lamtumira të ngrohta në fund të një takimi dy-ditor në Moskë, i cili përfundoi dje. Kur u largua, udhëheqësi kinez i tha Putinit se "ndryshimet gjeopolitike janë duke u zhvilluar në botë".

Të dy udhëheqësit bënë thirrje për "dialog të përgjegjshëm" për zgjidhjen e krizës në Ukrainë, me Xi duke pranuar se Pekini dhe Moska kishin nënshkruar një marrëveshje që i fut lidhjet e tyre në një "epokë të re" bashkëpunimi.

"Një ndryshim po vjen tani që nuk e kemi parë për 100 vjet - dhe ne jemi ata që po i drejtojmë këto ndryshime së bashku," i tha Xi Putinit ndërsa qëndronte jashtë portave të Kremlinit. Presidenti rus u përgjigj: "Jam dakord".

Xi më pas zgjati dorën për t'i dhënë dorën Putinit dhe i tha: "Të lutem kujdes, mik i dashur". Putin u përgjigj vetëm me: "Udhëtim të mbarë".

Në mungesë të përparimit në lidhje me Ukrainën, samiti kishte për qëllim kryesisht të demonstronte fuqinë e marrëdhënieve midis Rusisë dhe Kinës, në kontekstin e tensioneve në rritje midis këtyre vendeve dhe Perëndimit, raporton Agence France-Presse.

Në një deklaratë të përbashkët me nënkuptimin e Luftës së Ftohtë, të dy udhëheqësit sulmuan Perëndimin, duke akuzuar Shtetet e Bashkuara për "minimin" e sigurisë ndërkombëtare për të ruajtur "përparësinë e saj ushtarake" dhe shprehën "shqetësimin" për praninë në rritje të NATO-s në Azi.

Udhëtimi i Xi në Moskë ishte një miratim i rëndësishëm i kreut të shtetit rus, i cili ka qenë objektiv i një urdhër-arresti nga Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) që nga java e kaluar. Vizita e presidentit kinez në Rusi vjen gjithashtu në një kohë kur Moska po e riorienton kryesisht ekonominë e saj drejt Kinës mes sanksioneve perëndimore.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës