VIDEO: Spanja është kampionia e re e botës në vaterpolo

Titulli i tretë botëror për ekipin e vaterpolit të Spanjës/Budapestit, Hungari/3 korrik 2022/Foto: EPA-EFE/Tibor Illyes

Kombëtarja spanjolle e vaterpolit e kapërceu Italia në finalen e Kupa e Botës, e cila u organizua në Hungari pas edicionit më të mirë të penalltive 15:14 (9:9 pas pjesës së rregullt të ndeshjes).

Spanjollët e hapën më mirë ndeshjen, kaluan në avantazh me Alberto Munarizo dhe Alvaro Granada, por italianët e arritën shpejt, kështu që pas çerekut të parë ishte 3:3.

“Furia” e kuqe ishte e shkëlqyer në sulm në pjesën e dytë të duelit, por më pas italianët nuk patën përgjigje në pishinë.

Në fillim të pjesës së dytë, trajneri i Azzurrit, Alessandro Campagna, ndërroi portierët dhe në vend të Marco De Lungo, i dha një shans Gianmarco Nicosia, i cili u dallua me pritjet e tij, arriti të mbrohej dhe italianët përdorën. në sulm për t'u afruar me spanjollët.

Në dy minutat e fundit të ndeshjes rezultati ishte i barabartë dhe duke qenë se mbrojtjet ishin në lartësinë e detyrës, gjyqtarët duhej të ndanin dy skuadrat.

Spanjollët dolën më mirë në to dhe në fund fituan medaljen e artë. Ky është titulli i tyre i tretë botëror, ata fituan dy të mëparshmet në 1998 dhe 2001.

Video e ditës