VIDEO: Rrëfimi tronditës i zoologes që donte krokodilët dhe përdhunonte qentë: Nuk mund të ndalem, nuk dua!

Adam Britton është një ekspert i njohur krokodili i cili gjithashtu kishte një anë të errët/Foto: Facebook/H

Veprimet e zoologut britanik, i cili u deklarua fajtor për abuzim seksual dhe torturim të më shumë se 40 qenve nga viti 2014 deri në prill 2022, kur u arrestua nga autoritetet australiane, janë të tmerrshme.

Eksperti i famshëm i krokodilit Adam Britton ka punuar më parë si studiues në Universitetin Charles Darwin në Australi, ku u zhvendos nga Britania e Madhe. Për shkak të reputacionit të tij të shkëlqyer në fushën e tij, ai punoi me BBC dhe National Geographic dhe shtëpinë e tij e vizitoi prezantuesi dhe natyralisti i famshëm anglez David Attenborough.

Britton u deklarua fajtor për 56 akuza për torturim dhe abuzim seksual të 42 qenve, 39 prej të cilëve vdiqën. Ai gjithashtu pranoi aksesin dhe shpërndarjen e materialeve të abuzimit të fëmijëve.

Sipas Daily Mail, 51-vjeçari abuzoi me dy kafshët e tij shtëpiake, dy barinjtë zviceranë të quajtur Ursa dhe Bolt, për një dekadë përpara se të vendoste të zgjeronte brutalitetin e tij duke gjetur viktima të tjera. Ai përdori platformën e informacionit konfidencial Gumtree Australia për të gjetur pronarë kafshësh shtëpiake në zonën e Darvinit që kishin probleme me qentë e tyre për shkak të angazhimeve në punë ose vështirësive të tjera. Pasi "ndërtoi" një marrëdhënie miqësore me ta, ai i bindi që t'i dorëzonin qentë e tyre për t'u gjetur një shtëpi më të mirë.

Nëse më pas do ta kontaktonin përsëri duke i kërkuar lajme për qentë (të cilët në shumë raste përfundonin të vdekur nga abuzimi), ai do t'i gënjente dhe do t'u dërgonte foto të vjetra, gjoja të shtëpisë së tyre të re.

Sipas provave të paraqitura nga prokuroria para gjykatës në Australi, Britton krijoi një dhomë torture për krijesat fatkeqe që i ranë në duart e tij, në një kontejner të vendosur në parcelën e shtëpisë së tij. Kjo zonë ishte e pajisur me kamera, pasi njeriu i shthurur shpesh regjistronte aktet e tij brutale dhe i postonte videot dhe fotot në një forum në internet me pseudonim.

Britton përdori një llogari në Telegram për të komunikuar me njerëz me mendje të njëjtë dhe për t'u dërguar atyre materialet e tij.

“Në këto raporte i pandehuri ka diskutuar për numrin e viktimave të tij”, tha prokurori Marty Ost.

Në një mesazh të lexuar në gjykatë, Britton shkroi për nxitjet e tij ndaj një të huaji në Telegram:

“I kam shtypur në të kaluarën. Por në vitet e fundit kam filluar t'i luaj përsëri dhe tani nuk mund të ndalem. Nuk dua".

Akti i neveritshëm i Britton doli në dritë vitin e kaluar kur policia në Territoret Veriore u njoftua për ekzistencën e një prej videove që ai kishte bërë dhe arrestoi zoologun. Në një bastisje nga autoritetet në shtëpinë e shkencëtarit në prill 2022, ata konfiskuan kompjuterë, telefona celularë, kamera, hard disk të jashtëm, armë dhe lodra seksi.

Pas një hetimi, 51-vjeçari u akuzua, por u dha një urdhër gjykate për të mos e njohur emrin e tij për të mos ndikuar në jurinë dhe për të siguruar një gjykim të drejtë për të akuzuarit. Megjithatë, pas pranimit të fajësisë së fundit, emri i tij u bë publik dhe tani është në të gjitha gazetat britanike.

Gruaja e britanikut, Erin, një roje e kafshëve të egra që takoi Princin Harry dhe e ndihmoi atë të kapte një krokodil, nuk ishte plotësisht në dijeni të fantazive të shtrembëruara të burrit të saj dhe tani thuhet se ka ndryshuar mbiemrin e saj.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës