Kampioni aktual i ligës së dytë të Adriatikut, Zlatibor e mbylli serinë e fitoreve të Pelisterit nga Manastiri me rezultat 75:69. Në turneun në Banja Luka, në ndeshjen e tretë të luajtur në sallën “Borik”. Pelister u dobësua nga mungesa e dy lojtarëve nga top pesëshja.

Zlatibor luajti një mbrojtje më të mirë, “përjashtim” bëri efekti i Carruthers, i cili shënoi 10 nga 27 pikët totale që bardheblerët shënuan në 20 minutat e para të kësaj ndeshjeje prej 10 raundesh në Liga ABA 2. Kundërshtari ruajti një avantazh dyshifror dhe kështu ndodhi në fund të tremujorit të tretë (56:46), dhe në të fundit Pelister pati një paraqitje më të mirë.

Me një seri prej 12:1, skuadra nga Manastiri patjetër u rikthye në lojë. Dhe më shumë se kaq, ajo merr drejtimin (58:57), për më pak se katër minuta lojë në periudhën e vendimit. Carruthers mori mbështetjen e golave ​​nga Carpenter dhe Maslinko, të cilët kompensuan kryesisht mungesën e Stajic dhe Hadzifejzovic.

Pas pikëve të Dvojakovskit, Pelisteri priti me 62:60, por sikur i mbaruan energjitë e nevojshme në katër minutat e fundit. Ata vendimtarë në të cilët Zlatibor bëri një seri të 11:2 që i dha Zlatibor-it në epërsi 71:64 për triumf. Për klubin maqedonas të basketbollit Carruthers ai shënoi 22 pikë, pas shtatë kërcimeve dhe asistimeve, dhe në anën e kundërt për ekipin serb. Kundër ishte më efikasi me 23 pikë dhe katër asistime.

Pelisteri aktualisht ka rekord prej gjashtë fitoreve dhe katër humbjeve para tri xhiros së fundit të ligës ABA 2, në të cilat skuadra e trajnerit Marjan Ilievski duhet të konfirmojë vendosjen në TOP 8, pra në play-off. Nuk do të jetë e lehtë për ta sepse kundërshtarë i kanë skuadrat e Krkës, Slogës nga Kraljeva dhe Podgorica.