VIDEO: Familja Glazer shet Manchester United, ekspertët parashikojnë rekord botëror

foto: EPA-EFE/ADAM VAUGHAN

Familja Glazer e udhëheq atë Manchester United për 18 vjet, miliarderët amerikanë aktualisht zotërojnë deri në 69 për qind të aksioneve të pronësisë dhe janë gati t'ua shesin atë edhe blerësve të pakicave që dëshirojnë të bëhen investitorë.

Megjithatë, tani për tani duket se shitja e të gjithë klubit është opsioni i vetëm dhe gjashtë oferta të tjera zyrtare pritet të dorëzohen deri në mesnatën e së mërkurës. Thuhet se Glazers nuk do ta shesin kurrë Unitedin nëse ofertat nuk janë mjaft të larta. Ata po kërkojnë rreth shtatë miliardë euro për aksionet e tyre në klub.

Dy janë favoritët kryesorë për të blerë Manchester United. Ata janë miliarderi nga Katari dhe djali i tretë i emirit të Katarit, Hamad bin Khalifa Al Thani. Jasim bin Hamad al Thani, si dhe miliarderi dhe britaniku i dytë më i pasur, Jim Ratcliffe.

Oferta prej shtatë miliardë eurosh duket shumë e lartë edhe për këta njerëz më të pasur në botë, por raportohet se miliarderi katar mund të ofrojë më shumë se kaq vetëm për të marrë klubin e famshëm anglez.

Vlerësohet se do të thyhet rekordi botëror kur bëhet fjalë për blerjen e një klubi sportiv, i cili aktualisht mbahet nga grupi Walton.Penner, i cili pagoi rreth gjashtë miliardë euro për ekipin e Denver Broncos NFL.

Oferta e parë e Ratcliffe ishte pesë miliardë euro dhe e dyta pritet të arrijë rreth gjashtë miliardë. Sheikh Jassim është gati të blejë të gjithë pronësinë e United, duke përfshirë edhe pronarët e pakicave, dhe thuhet se ka premtuar të pastrojë të gjithë borxhin e klubit, i cili tani është rreth gjysmë miliardë euro. Nëse Glazers pranojnë ndonjë nga ofertat, United pritet të bjerë në duart e pronarëve të rinj para fillimit të afatit kalimtar veror, në mënyrë që të investohet kapitali i mëtejshëm në klub.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës