Dihej tashmë që Elche dhe Espanyol nga sezoni i ardhshëm do të luajnë në spanjollë”.Segunda", dhe pas raundit të fundit në"La liga" dhe u bashkua me ta Valladolid.

Valladolid luajti 0:0 me Getafe në shtëpi dhe e mbylli sezonin në vendin e 18-të me një pikë më pak se Almeria, e cila luajti barazim larg Espanyolit (3:3).

Para ndeshjeve të fundit të sezonit, ai kishte edhe frikë Celta. Skuadra nga Vigo duhej ta mundte atë Barcelona në mënyrë që të mos varet nga rezultatet e tjera.

Në fund, Celta fitoi 2:1 ndaj kampionit spanjoll, dhe heroi ishte i riu Gabry Veiga, i cili i shënoi të dy golat për vendasit në minutën e 42 dhe 65. Shënues i golit për Barcelonën ishte Ansu Fati në 79 minuta.

Betis и Valencia ata luajtën barazim (1:1) në një ndeshje që ishte e fundit në karrierën e legjendarit Joaquin.

Joaquin (41), përveç Betisit, ka luajtur edhe për Valencia, Malaga dhe Fiorentina. Me Betisin arriti të fitonte dy herë titullin e “Copa del Rey”, një me Valencian në të njëjtin kompeticion dhe me Fiorentinën një herë ishte finalist në Kupën e Italisë.