VIDEO | Shitet shtëpia më e shtrenjtë në botë për 420 milionë euro! Ka 100 dhoma, një liqen, ishte pronë e Rothsçajlldëve

Foto: Ekrani i printimeve / YouTube

Në zemër të Franca, në departament Seine dhe Marne, ndodhet luksoz Objekt që mbante titullin shtëpia më e shtrenjtë në botë. Keshtjella Chateau d'Armainvilliers vlerësohet në Милиони 363 milion, pra diçka më shumë se 420 milion euro. Kjo ndërtesë madhështore ndodhet në një pronë që mbulon më shumë se 1.000 hektarë tokë, shkruan British Metro.

Prona ndodhet rreth 40 kilometra nga Parisi. Kalaja ka 2.500 metra katrorë dhe 100 dhoma.

Kjo ndërtesë luksoze, e cila ka edhe një liqen privat, është ndërtuar mbi themelet e një kështjelle të shekullit të 12-të. Familja Rothschild e bleu atë në fund të shekullit të 19-të, dhe më pas u ble nga mbreti Hassan II i Marokut në vitet 80. Ai bëri një sërë ndryshimesh, duke përfshirë ndërtimin e një spa, një sallon bukurie dhe flokësh, si dhe zyra të pajisura plotësisht mjekësore dhe dentare. Ajo gjithashtu tani strehon mozaikë marokene dhe pllaka muri, si dhe një stallë për 20 kuaj. Gjithashtu u ndërtua një nivel bodrumi ku ka një rrjet të madh tunelesh, kuzhinash, dhomash depoje dhe dhomash stafi.

Familja mbretërore ia shiti shtëpinë në vitin 2008 për 200 milionë euro (170 milionë funte) një blerësi anonim nga Lindja e Mesme, i cili tani e ka vënë sërish në shitje. Ekspertët francezë të pasurive të paluajtshme mendojnë se çmimi është shumë i lartë.

“Nuk ka kuptim, është e vështirë që pasuritë e patundshme të këtij lloji mund të shiten 20-25, apo edhe 30 milionë euro nëse na pëlqen shumë”, tha një agjent.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës