VIDEO | Arabia Saudite nuk zhgënjeu sot, por Polonia kishte Lewandowskin

Arabia Saudite luajti një lojë të shkëlqyer kundër Polonisë, por nuk arriti të bëjë një tjetër surprizë dhe humbi 2:0.

Sauditët e nisën shumë mirë, që në minutën e parë pati raste para portës I sinqertë, të motivuar nga fitorja ndaj Argjentinës, futbollistët e Renard ata sulmuan që në fillim. Por kur nuk i shfrytëzuan rastet, erdhi dënimi. Zielinski në minutën e 39-të, pas një pasimi nga Lewandowski, ai tundi rrjetën për të kaluar Poloninë në avantazh. Vetëm pesë minuta më vonë, Arabia Saudite pati një mundësi të shkëlqyer për të barazuar.

Është dhënë një penallti, por El Dawsari nuk e kuptoi, Szczesny ishte më i suksesshëm. Dhe pas mbrojtjes së Szczesny, sauditët patën një rast të madh, por portieri polak doli fitues. Kështu Polonia u largua në pushim me avantazhin 1:0.

Një pamje të ngjashme pamë edhe në pjesën e dytë, të dyja kombëtaret sulmonin. Lewandowski ishte një nga më aktivët për Poloninë, goditi shtyllën, goditi edhe traversën Milik. Shanset e Polonisë ishin kryesisht përmes kundërsulmeve. Ishte Lewandowski ai që shënoi pikën e ndeshjes pas një goditjeje të madhe në mbrojtjen e sauditëve në minutën e 82-të. Për Lewandowskin ky ishte goli i parë në Botëror.

Siç janë gjërat në këtë grup do të shohim një raund të tretë super interesant sepse tani Polonia ka katër pikë, Arabia Saudite 3, Meksika 1 dhe Argjentina është pa pikë. Argjentina dhe Meksika luajnë ndeshjen e tyre sonte në orën 20:00.