VIDEO: Qyteti rus Shebekino, në kufirin me Ukrainën, është plotësisht i shkretë - të gjithë banorët kanë ikur

Foto: print screen

Shebekino, një qytet në rajonin e Belgorodit të Rusisë me rreth 40.000 njerëz, pikërisht në kufirin me Ukrainën, është pothuajse plotësisht i shkretë pasi të gjithë banorët u larguan pas një jave bombardimesh intensive nga ushtria ukrainase.

Sulmet ukrainase pasuan një inkursion dramatik të armatosur nga Ukraina dy javë më parë, ku mijëra civilë u larguan nga qyteti rus, duke ikur kryesisht në qendrën rajonale të Belgorodit.

"Ne u larguam sepse (Shebekino) u bombardua aq shumë saqë dritaret tona u thyen," i tha agjencisë një grua nga qyteti. AFP.

Mediat ukrainase publikuan pamje nga Shebekino, ku shihet një dyqan celularësh i braktisur dhe i grabitur.

Kievi mohon që ushtria e tij po bombardon qytetin dhe pretendon se Shebekino është shtëpia e guerilëve vendas rusë që luftojnë regjimin e Vladimir Putin. Këto ditë janë publikuar edhe video me pamje nga luftimet në qytetin rus.

Pensionistja Antonina Zanikina, e cila është në mesin e refugjatëve nga Shebekino, thotë se fqinjit të saj 30-vjeçar iu desh t'i prenë krahun pasi u plagos nga granatimet.

“Shumë shtëpi janë shkatërruar”, thotë ajo, duke shtuar se Shebekino ka qenë objektiv i sulmeve të shumta edhe më parë, por ato kurrë nuk kanë qenë kaq intensive.

Edhe pse autoritetet lokale kanë njoftuar evakuimin e të gjithë rajonit përreth qytetit, AFP raporton se Moska duket se po minimizon situatën në rajonet kufitare, të cilat kanë qenë nën sulme të rënda gjatë gjithë javës.

Kryetari i bashkisë së Belgorodit, Valentin Demidov, tha të premten se rreth 5.000 njerëz që u larguan nga fshatrat kufitare ishin të regjistruar në autoritetet e qytetit dhe disa qindra ishin në banesa të përkohshme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës