VIDEO | Tanket ruse fshihen në kopshte ndërsa dronët ukrainas qëllojnë mbi ta

Tanke ruse
Tanke Ruse / Fotografi Ilustrative, EPA-EFE

Pamjet e reja tregojnë dronët ukrainas që shkatërrojnë tanket ruse duke u përpjekur të strehohen në oborret e shtëpive aty pranë

Dronët vunë re tanke që lëviznin rreth fshatit Zirkuni përpara se të përpiqeshin të fshiheshin në kopshte në rajonin e Kharkiv. Një nga tanket është filmuar duke u kthyer në një oborr të mbuluar me pemë, i ndjekur nga një ushtar.

Në një moment, ekuipazhi i tankeve ngjitet në automjetin e blinduar ndërsa përpiqet të mbulojë pozicionin e tij.

Por fletët nuk kamuflonin mjaftueshëm tanket ruse. Sulmet me dron mbërritën pak çaste më vonë, duke i shkatërruar ato

Gjurmët e tankeve ruse që përpiqen pa sukses të mbrohen mund të shihen në oborret e Ukrainës. Rrënojat e tankeve të shkatërruara u lanë të tymoseshin përgjatë rrugës.

Përpara se tanket të hynin në zonë, artileria ruse bëri një breshëri artilerie për të lehtësuar hyrjen e sigurt të mjeteve të blinduara në zonë.

Por me sa duket ata nuk kanë llogaritur në sulmin ajror të dronëve ukrainas. Në këtë luftë, dronët rezultuan fatale për tanket e fuqishme ruse që nuk patën sukses në luftimin e tyre.

Qyteti është bërë një objektiv i madh ditët e fundit pasi Moska kërkon të rrethojë forcat ukrainase në lindje dhe të pushtojë plotësisht provincat Luhansk dhe Donetsk.

Video e ditës