VIDEO | Civilët rusë po ikin masivisht nga Krimeja me makina

Foto: Printskirn / YouTube

Pamjet që tregojnë kolona të mëdha makinash në Krime, gadishulli ukrainas i aneksuar nga Rusia në 2014, janë bërë virale në mediat sociale. Radhët e gjata të makinave që transportonin civilë rusë u filmuan dje pasi shpërthime të mëdha tronditën bazën ajrore ruse Saki në Krimenë perëndimore.

Siç shkruan britaniku Telegrafi, civilët po largohen nga Krimea, të frikësuar për sigurinë e tyre.

Edhe pse Kievi zyrtar hesht për shpërthimet në bazën ushtarake ruse në Krime, një zyrtar i lartë ukrainas, në kushte anonimiteti, tha se forcat speciale ukrainase ishin përgjegjëse për shpërthimet e ashpra që shkatërruan bazën ukrainase të martën.

“Nuk dua të largohem nga Krimea. Është kaq bukur këtu. Këtu jam mësuar, sikur të ishim në shtëpi. Gjithçka ishte kaq e bukur”, tha një grua ruse që u largua nga Krimeja me familjen e saj.

Krimea, e cila u aneksua nga Rusia në vitin 2014, është një destinacion popullor turistik për rusët, veçanërisht në verë, dhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se lufta në atë vend "filloi me Krimenë dhe duhet të përfundojë me çlirimin e saj".

“Kjo luftë ruse filloi me Krimenë dhe duhet të përfundojë me Krimenë, çlirimin e saj”, tha Zelensky pasi një seri shpërthimesh tronditën një bazë ajrore ruse në Krime.

Ndryshe, të martën disa shpërthime kanë goditur në afërsi të vendbanimit Novofiodorovka në Krime, ndërsa Ministria e Mbrojtjes së Rusisë ka njoftuar se municionet e avionëve kanë shpërthyer në territorin e aeroportit Saki.

Numri i të plagosurve nga shpërthimet në aeroport ka shkuar në 13 dhe një person ka humbur jetën.

Video e ditës