VIDEO: Policia ruse rrah gratë në protestën kundër mobilizimit në Dagestan, dalin thirrje për trazira të përgjithshme

Foto: Twitter / print screen

Dhjetëra persona u arrestuan në protestat e dhunshme të sotme që shpërthyen në republikën ruse të Dagestanit, pasi një numër i madh njerëzish u mblodhën në kryeqytetin Makhachkala për të shprehur revoltën e tyre kundër urdhrit të autoriteteve për të mobilizuar një pjesë të popullsisë për frontin në Ukrainë. . Në rrjetet sociale po shfaqen vazhdimisht video që dëshmojnë për egërsinë e përplasjeve mes protestuesve, shumica gra dhe policisë.

Më herët është publikuar një video që tregon se si një grup grash rrethojnë dhe sulmojnë një polic, i cili ikën përmes turmës.

Protesta ka pasur edhe në qytetin e Endirejit, ku banorët kanë bllokuar hyrjen e qytetit dhe nuk kanë lejuar marrjen e 110 djemve dhe burrave të mobilizuar. Policia gjuajti me automatikë në ajër për të qetësuar protestuesit e zemëruar.

Pas shpërthimit të protestave, protestuesit u zemëruan më tej nga presidenti i Dagestanit. Sergej Melikov, i cili deklaroi se urdhri i mobilizimit në republikë do të zbatohet “në mënyrë rigoroze sipas kritereve të publikuara nga Presidenti”. Udhëheqësi rus Vladimir Putin këtë javë njoftoi një "mobilizim të pjesshëm" të popullatës së aftë për ushtri për luftën në Ukrainë dhe banorët e Dagestanit akuzojnë se shumica e rezervistëve janë duke u mobilizuar në republikën e tyre kryesisht myslimane.

Sipas mediave lokale, në protestat e sotme janë arrestuar rreth 150 persona. Demonstruesit akuzuan se në ndjekjen e policisë me demonstruesit morën pjesë njerëz me rroba civile, të cilët nuk ishin policë. Grupi "Mëngjesi i Dagestanit" në Telegram lëshoi ​​një thirrje për një "gjueti" për mbështetësit e mobilizimit dhe "ata që rrahën gratë sot", si dhe një thirrje për një revoltë të përgjithshme kundër autoriteteve qendrore në Moskë dhe satelitëve të tyre në Dagestan.

Video e ditës