VIDEO: Një raketë ruse goditi ndërtesat e banimit në Dnipro - një vajzë dyvjeçare humbi jetën, 20 persona u plagosën

Foto: Twitter

Një vajzë dy vjeçare u vra në sulmin me raketa ruse mbrëmë në qytetin ukrainas të Dnipros, në të cilin u goditën ndërtesa banimi. Trupi i vajzës u gjet nën rrënoja.

23 persona u plagosën në sulmin me raketa Iskander, njoftoi në Telegram kreu i administratës ushtarake rajonale të Dnepropetrovsk, Sergey Lisak.

Dy ndërtesat mes të cilave ra raketa janë shkatërruar pothuajse plotësisht. Gjithashtu janë dëmtuar dhjetëra shtëpi, automjete, dyqane, si dhe gazsjellësi lokal.

Një video e shpërndarë nga Presidenti Volodymyr Zelensky tregon shpëtimtarët duke kërkuar mbetjet e ndërtesës dykatëshe.

Zelensky e përshkroi shpërthimin në Dnieper si një sulm të qëllimshëm rus, megjithëse Rusia më parë ka mohuar të ketë shënjestruar civilët gjatë pushtimit të vendit fqinj.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës