VIDEO| Rusia për shpërthimin e dytë në Krime në 7 ditët e fundit: "Është rezultat i sabotazhit"

Twitter me ekran të shtypur

Rusia ka pranuar se shpërthimi i municioneve në një depo ushtarake në rajonin Jankoy të Krimesë ishte rezultat i sabotimit. Ministria ruse e Mbrojtjes tha se dëme u shkaktuan në objektet civile, duke përfshirë linjat e energjisë, termocentralet, hekurudhat dhe ndërtesat e banimit, por se askush nuk u lëndua rëndë në incident.

“Po merren masat e nevojshme për eliminimin e pasojave të sabotimit”, thuhet në njoftim.

Hekurudha e dëmtuar në Krime.

Si pasojë e shpërthimit në depon e municionit në Krime, dy persona janë lënduar, ndërsa qarkullimi hekurudhor është ndërprerë, tha zyrtari rus Sergej Aksyonov. Sipas raportimeve, linja hekurudhore për dhe në territorin e Krimesë është dëmtuar.

Sergei Aksyonov, kreu administrativ i gadishullit, i cili u aneksua nga Rusia në 2014, tha se trenat nga Territori i Krasnodarit do të shkonin vetëm në fshatin Vladislavivka pranë qytetit të Feodosia, raporton BBC.

Pasagjerët më pas mund të hipin në autobus dhe të transportohen në stacionin më të afërt të autobusit, tha ai.

Kyiv zyrtar për shpërthimet në Krime

 

Ukraina nuk e ka konfirmuar apo mohuar zyrtarisht përgjegjësinë për shpërthimet e raportuara në Krime.

Megjithatë, një këshilltar i presidentit ukrainas, Mykhailo Podolyak, postoi në Twitter pas shpërthimeve të sotme se kishte një "rrezik të lartë vdekjeje për sulmuesit dhe hajdutët" në zonën nën pushtimin rus.

“Mëngjesi i Djankoy filloi me shpërthime. Kujtesa: Krimea në një vend normal ka të bëjë me Detin e Zi, rekreacionin dhe turizmin, dhe Krimea e pushtuar nga rusët ka të bëjë me shpërthimet në magazina dhe rrezikun e lartë të vdekjes për sulmuesit dhe hajdutët. Çmilitarizimi në veprim”, ka shkruar Podoljak.

Krimea u aneksua nga Rusia në vitin 2014.

Video e ditës