VIDEO| Rusia pranoi se ushtria ukrainase pushtoi Limanin! Kozakët, milicia LNR dhe ushtria ruse u tërhoqën jashtë qytetit

Pas 220 betejave të ashpra me kozakët kubanë, forcat e separatistëve të Donetsk dhe Luhansk, ushtria ukrainase arriti të hyjë në Krasny Limantachka rreth mesditës, qendra e gravitetit rreth së cilës ishte përqendruar e gjithë ushtria ukrainase. Gjithsej 12.000 prej tyre kundër 4.000-5.000 ushtarëve rusë që rezistuan.

Tre ditë më parë, qyteti u gjend në një gjysmërrethim de facto dhe u kërcënua me një fatkeqësi humanitare.Për të shmangur gjakderdhjen dhe një numër të madh jetësh njerëzish, rusët u tërhoqën nga qyteti në pozicionet rezervë të përgatitura paraprakisht, duke u forcuar nga përforcimet që mbërritën.

Që nga fillimi i kësaj jave, ushtria ukrainase ka dërguar rreth 12.000 ushtarë ukrainas për të prerë tre pjesët e rrugëve që të çojnë në qytetin e Limanit, duke filluar fazën përfundimtare në këtë betejë të ashpër me ushtrinë ruse.

Flamuri ukrainas u ngrit në hyrjen perëndimore të Limanit rreth orës 13:XNUMX me orën lokale dhe njësitë ushtarake ukrainase hynë në vetë qytet ndërsa luftimet vazhduan në pjesën lindore të qytetit.

Pritet që i gjithë qyteti dhe rrethinat e tij të jenë në duart e ushtrisë ukrainase deri pasdite.

Video e ditës