VIDEO | Rusia ka publikuar një video të komandantit për të cilin ukrainasit pretendojnë se është i vdekur

usia publikoi një video të komandantit të cilin ukrainasit pretendojnë se e kanë vrarë / Foto në Twitter printscreen

Ministria ruse e Mbrojtjes publikoi një video që tregon komandantin e Flotës së Detit të Zi në një konferencë, pavarësisht Ukraina pretendon se e ka vrarë atë. Nuk është e qartë se kur është regjistruar video në të cilën Viktor Sokolov shfaqet në një lidhje video me Ministrin e Mbrojtjes Sergey Shoigu, shkruan BBC.

Ministria tha se takimi me zyrtarë të lartë u zhvillua të martën. Forcat speciale ukrainase thanë të hënën se adm. Sokolov dhe 33 oficerë të tjerë u vranë në një sulm me raketa në selinë e flotës në Sevastopol, Krimea e pushtuar.

Ata nuk e përmendën drejtpërdrejt emrin e admiralit dhe as nuk ofruan ndonjë dëshmi se ai kishte vdekur. Tani thonë se po i “sqarojnë” raportet.

“Siç dihet, 34 oficerë vdiqën si pasojë e një sulmi me raketa në selinë e Flotës së Detit të Zi të Federatës Ruse. “Shumë trupa ende nuk janë identifikuar për shkak të gjendjes së pjesëve të trupit”, thuhet në deklaratë.

Kjo sugjeron që Ukraina po tërhiqet pas publikimit të klipit të Ministrisë së Mbrojtjes Ruse. Deklarata tani citon "burime të hapura" për pretendimin e saj se komandanti ishte një nga 34.

Ky është një ndryshim i qartë i tonit pas pretendimeve të sigurta të djeshme. Ministri i ri i mbrojtjes i Ukrainës, Rustem Umerov, i tha CNN se nëse Sukolov ka vdekur, "është një lajm i mirë për të gjithë", por kjo është larg konfirmimit.

Ekziston një shans që Ukraina ka vepruar në bazë të inteligjencës dhe ka synuar një takim kyç në zemër të Krimesë së pushtuar.

Rëndësia e grevës së së premtes së kaluar nuk duhet nënvlerësuar, por që Kievi të tejzgjatet në arritjet e tij të supozuara do të ishte një gabim i pakujdesshëm në këtë luftë të vazhdueshme informacioni.

Videoja tetë minutëshe tregon një kolegj të Ministrisë së Mbrojtjes, i cili thuhet se është zhvilluar mëngjesin e së martës. Ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu është parë duke biseduar me zyrtarë të lartë në një sallë konferencash në Moskë.

Ai gjithashtu është parë shkurtimisht në disa raste me lidhje video me komandantët e pesë flotës ruse, përfshirë Flotën e Detit të Zi, me asnjërën prej të cilave ai nuk flet.

Softueri i njohjes së fytyrës tregon një përputhje midis imazheve të tjera të komandantit Sokolov dhe burrit në videon e fundit, duke sugjeruar se është ai.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës