VIDEO | Reznikov hipi në Challenger 2 dhe falënderoi Britaninë për tanket

Reznikov në Challenger 2 / Foto e shtypur në Twitter

Ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksiy Reznikov lavdëroi Britaninë teksa hipi në atë që ai tha se ishte tanku i parë kryesor luftarak britanik Challenger 2 që mbërriti në Ukrainë, raporton "Reuters".

Britania tha në janar se do të dërgonte 14 prej tankeve në Ukrainë, e cila po përgatitet për një kundërofensivë të mundshme kundër forcave ruse që pushtuan 13 muaj më parë.

Reznikov shkroi në Twitter se tanket kishin "arritur së fundmi në vendin tonë" dhe postoi një video që tregonte atë të ulur në një tank në një fushë të hapur.

“Ishte kënaqësi të merrja Challenger 2 të parë ukrainas”, shkroi Reznikov. “Këto makina fantastike do të fillojnë së shpejti misionet e tyre luftarake”.

Në video, ai falënderoi Sekretarin Britanik të Mbrojtjes Ben Wallace për tanket.

"E mrekullueshme, Ben," tha ai në anglisht. “Gjëra shumë të mira. Faleminderit shumë nga Ukraina në Mbretërinë e Bashkuar”.

Ministria gjermane e Mbrojtjes tha të hënën se 18 tanke kryesore luftarake Leopard 2 dhe 40 automjete luftarake të këmbësorisë Marder kishin mbërritur gjithashtu në Ukrainë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës