VIDEO | Receta kremoze dhe krokante e spinaqit të pjekur nga Jamie Oliver

Foto: Profimedia/ Printscreen/ Jamieoliver.com

Shefi i famshëm britanik Jamie Oliver në kanalin e tij në YouTube, ai ndan receta të thjeshta që ia dalin edhe fillestarëve, por zbulon edhe disa truke të kuzhinës. Kjo është një recetë për spinaqin, një pjatë anësore e thjeshtë që shumë njerëz e duan.

Maqedonasit e përgatisin duke e zier dhe skuqur me miell, zakonisht të kombinuar me oriz dhe më pas e pjekin në furrë dhe Xhemi zbuloi se si ta bënte edhe më të shijshëm. Shefi i famshëm e piqet me tërshërë, miell, djathë dhe gjalpë dhe kështu i jep spinaqit kremoz një kore të mrekullueshme, krokante dhe të artë. Dhe nëse shtoni arrëmyshk, rigon dhe hudhër gjatë përgatitjes së ndonjë perime jeshile, do të jetë edhe më e bukur se zakonisht.

Përbërësit:

– 500 gram spinaq të ngrirë
- 1 qepë
- 2 thelpinj hudhër
– pak arrëmyshk
- 1 lugë çaji rigon
- 3 lugë krem ​​djathi

Përbërës shtesë:

- 50 gram bollgur
- 50 gram miell
- 50 gram djathë të fortë sipas dëshirës tuaj
- 50 gram gjalpë

përgatitja:

Në një tigan të nxehur me pak vaj ulliri skuqim hudhrën e prerë hollë me rigon dhe arrëmyshk. Më pas, shtoni qepën e grirë dhe përzieni. Kur të zbutet, shtoni kripë dhe piper, më pas shtoni spinaqin.

Shtoni tërshërën, miellin, djathin dhe gjalpin në një blender. Përziejini mirë që të bashkohen përbërësit. Më pas, hiqni masën që rezulton, më pas shtoni spinaqin nga tigani në blenderin bosh. Shtoni krem ​​djathin dhe përzieni mirë. Derdhni spinaqin në tigan, më pas spërkatni përzierjen e tërshërës sipër që keni përzier dhe shtypeni lehtë.

E pjekim ne furre te parangrohur ne 180 grade per rreth 40 minuta.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës