Një recetë për kënaqësinë gastronomike nga Diana Ivanoska: Asparagus në pastë

Foto: Diana Ivanoska

Diana Ivanoska me talentin e tij për të ndërthurur shije, na çon në një udhëtim të jashtëzakonshëm gastronomik. Ivanoska qëndron pas profilit në Instagram Dash of Spice dhe na zbulon sekretet e vogla të krijimit të magjisë nga shijet. Ajo filloi të ndajë recetat e saj me ndjekësit dhe miqtë e saj që nga fillimi i pandemisë.

- Më pëlqen çdo pjesë e procesit, por më pëlqen të fotografoj ushqimin - na tregon Diana.

Diana shpikëse ndan sot një recetë për një trajtim unik gastronomik - asparagus në brumë sfoliat.

- Nëse nuk e keni provuar këtë kombinim, ju rekomandoj shumë ta provoni. Meze ose mëngjes shumë i shijshëm dhe elegant. Përgatitet shumë shpejt dhe lehtë, dhe ju merrni një meze të shijshme - thotë Diana.

Përbërësit:

- 1 pako ëmbëlsira
- tufë shpargu (rreth 20 copë)
- proshuto (18-20 copë)
- 100 gram djathë (i grirë)
- 1 lugë gjelle vaj ulliri
- 1 vezë
- 1 lugë gjelle qumësht
- kripë
- spec

Foto: Diana Ivanoska

përgatitja:

Ngroheni furrën në 220 gradë Celsius.

Prisni pjesën e fortë të shpargut.

Hidhni vajin e ullirit mbi shpargujt dhe i hidhni të lyhen me vaj. Shtojm erëza sipas dëshirës, ​​vendos pak përzierje provansale.

Hapeni petën e shkrirë në një sipërfaqe të lyer me miell, pak më të madhe se madhësia origjinale.

E presim në katrorë.

Në çdo katror vendosim një copë proshuto, pak djathë të grirë dhe tre copa shpargu.

Palosni skajet e kundërta të katrorit dhe kalojini në një tepsi të veshur me letër furre.

Lyejeni me një përzierje veze të rrahur me një lugë qumësht.

Hidhni piper të zi.

I pjekim derisa të marrin ngjyrë kafe të bukur.

Shijoni!

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës