VIDEO | Rafinha dhe Lewandowski shënuan për fitoren e Barçës dhe “plus tetë” në krye

Në ndeshjen e xhiros së 17-të, Barcelona sonte ka festuar fitore ndaj Betisit në fushë mysafire me 1:2.

Kjo ishte një lojë ku gjithçka interesante ndodhi në pjesën e dytë. Në 45 minutat e para të ndeshjes nuk pamë asnjë goditje në portë nga asnjëra palë. Barcelona shënoi një gol me rastin e vetëm serioz në pjesën e parë Raftet, por me të drejtë është anuluar për shkak të një pozicioni të paligjshëm.

Nëse atëherë do të kishit një pozicion jashtë loje, nuk ishte aty në minutën e 65-të, dhe rolin kryesor e kishte sërish Rafinha, i cili shënoi pas asistimit të Bade. Edhe dhjetë minuta për të shkuar Robert Lewandowski shënoi gol për 0:2 dhe kështu shpalli fitoren e katalanasve.

Finalja 1:2 u vendos me autogol të Kunde pesë minuta më vonë. Me këtë triumf, Barcelona është “plus tetë” nga Real Madrid, i cili ka një ndeshje më pak.