VIDEO | Radoviq pas ndeshjes me Strugën: Skandal, kjo është fatkeqësi për futbollin në Maqedoni

Trajneri i FC Voska Sport, Miljan Radovic/foto: FC Voska Sport

Në ndeshjen e prapambetur të raundit të 15 in Liga e Parë Maqedonase e Futbollit (PMFL) në “derbin e liqenit” kampioni aktual Struga Trim Ljum triumfoi me 1:0 ndaj Voska Sport..

Goli i vetëm u shënua në fundin e ndeshjes me golin e Zguros në minutën e nëntë të pushimeve (90+9').

Menjëherë pas përfundimit të ndeshjes Voska Sport është shprehur e pakënaqur për vendimet e arbitrit në këtë ndeshje. Sipas FC Voska Sport, në rezultatin final ka ndikuar gjyqtari kryesor Igor Stojçevski.

– Humbëm pas një penalltie të dyshimtë në minutën e 99-të. Edhe pse arbitri tregoi gjashtë minuta pushim, çuditërisht ndeshja vazhdoi për 100 minuta. Nga dueli i Marjan Radeskit dhe mbrojtësit tonë, Ljupçe Trpeski, shihet se nuk ka pasur kontakt për penallti, prandaj kërkojmë sqarime nga Komisioni i arbitrave të FFM-së, në drejtim të të cilit vendosi të thirret Igor Stojçevski për këtë ndeshje. Pse u ndryshua emri i arbitrit një ditë para ndeshjes? – thuhet në pjesën e njoftimit të FC Voska Sport.

Kishte edhe një deklaratë trajneri i FC Voska Sport, Miljan Radovic:

- Kjo është katastrofike për futbollin në Maqedoni. Një provë e tillë tejkalon të gjitha pritjet. Një skandal do të thosha. Më vjen shumë keq për djemtë tanë që luftuan deri në fund, luajtën mirë, por nuk mund të luash kundër një force tjetër që të ndëshkon me vendimet e tyre. Po ecim përpara edhe më fuqishëm – tha Radoviq.

Klubi i futbollit Shkupi, i cili është në luftë të drejtpërdrejtë me Strugën për titullin kampion, ka bërë të ditur vendimet skandaloze të kësaj ndeshjeje dhe ka shpërndarë edhe një video nga vendimet e dyshimta të arbitrit të ndeshjes në fjalë:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës