VIDEO | Gruaja e parë italiane e sulmit me acid flet për dhunën në familje: Ai tani është një burrë i lirë, gati të bëjë të njëjtën gjë

Filomena Lamberti është gruaja e parë në Itali që është viktimë e një sulmi me acid/Foto: Screenshot/YouTube

64-vjeçarja Filomena Lamberti është gruaja e parë në Itali që është viktimë e një sulmi me acid. Ajo tronditi dhe njëkohësisht emocionoi të pranishmit në ditën e dytë të konferencës “Forza Italia”, ku u diskutua për dhunën ndaj gruas duke folur për jetën e saj me një bashkëshort të dhunshëm që i shpërfytyroi fytyrën dhe kërcënoi me jetë.

Me fytyrën e saj të shpërfytyruar, Lamberti i kërkoi audiencës të tregonte një foto të saj menjëherë pas sulmit me acid të bashkëshortit të saj në 2012. Disa prej tyre u shpërthyen në lot, ndërsa të gjithë në këmbë, duartrokitën dhe nderuan trimërinë e cila deklaroi: “Sot jetoj dhe jam e lirë”.

Lamberti, me origjinë nga një fshat i vogël në Salerno, Italia jugore, tha se ishte e martuar për 30 vjet me një burrë dhunues derisa tre fëmijët e saj u bënë të rritur. Në maj të vitit 2012, ajo guxoi t'i kërkonte divorcin burrit të saj, por ai u përball me të në mënyrë agresive, duke e sharë dhe kërcënuar. Më 28 maj, duke mbajtur një shishe me acid, i tha “shiko çfarë do të të jap” dhe e derdhi lëngun kaustik mbi kokën, fytyrën, duart dhe gjoksin e gruas fatkeqe.

Nga viti 2012 deri në vitin 2017, Lamberti ka bërë 30 operacione, 10 prej të cilave në qepalla. Sa i përket autorit, ai u dënua vetëm me 18 muaj burg pasi fillimisht kishte dorëzuar në gjykatë një letër pendimi për krimin e tij dhe “sot është njeri i lirë”, siç theksoi viktima në konferencë.

“Është turp sepse disa ditë pas lirimit ajo tha para kamerave se do ta bënte sërish”, tha Lamberti, duke treguar se ishte gruaja e parë në Itali që u sulmua me acid dhe se pas rastit të saj ka pasur një rritje e sulmeve me acid ndaj grave në vendin fqinj.

Në konferencën “Forza Italia” me rastin e 87-vjetorit të lindjes së Silvio Berlusconit, i cili vdiq në qershor të vitit të kaluar, morën pjesë politikanë, futbollistë dhe njerëz nga bota artistike. Konferenca zhvillohet në qytetin e vogël Paestum (Posedonia) në Italinë e Poshtme nga 29 shtatori deri të dielën, 1 tetor. Dita e parë e konferencës me titull “Dita e Berlusconit” iu kushtua Silvio Berlusconit, themeluesit të Forza Italia.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës