VIDEO: Protestat në të gjithë Shtetet e Bashkuara pas publikimit të një videoje në të cilën oficerët e policisë përdorin forcë të tepruar kundër Tyer Nichols, i cili vdiq tre ditë më vonë

Foto: Profimedia

Protesta të shumta por kryesisht paqësore po zhvillohen në Shtetet e Bashkuara këtë fundjavë pas pamjeve video të publikuara mbrëmë nga policia e Memphisit të ndalimit të Thayer Nichols, një afrikano-amerikan. Pak ditë pasi u mbajt, Nichols vdiq në spital.

Të pesë oficerët e përfshirë në arrestim, të gjithë afrikano-amerikanë, u pushuan nga puna këtë javë dhe u akuzuan për vrasje të shkallës së dytë, sulm dhe rrëmbim.

Protesta të mëdha mbahen në qytetet Memphis, Nju Jork dhe Los Anxhelos, dhe më të vogla në kryeqytetin Uashington, në Seattle, Detroit dhe Atlanta. Diku është vendosur Garda Kombëtare, diku ndalohet qarkullimi, për momentin protestuesit janë të qetë.

Vrasja e Nichols ndodhi më 7 janar, kur policia e tërhoqi atë për ngarje agresive. Ai ka zbritur nga makina, ka bërë rezistencë ndaj arrestimit dhe ka tentuar të arratiset në këmbë. Policia përdori forcë të tepruar, goditje elektrike dhe gaz lotsjellës në përpjekje për ta ndaluar. Nichols vdiq pasi kaloi tre ditë në spital.

Në videon, e cila u kërkua të publikohej nga familja dhe avokatët e Nichols, ai shihet duke bërtitur nga dhimbja, duke thënë “Nuk kam bërë asgjë” dhe duke kërkuar nënën e tij.

Protestuesit në Memphis bllokuan një urë mbi lumin Misisipi dhe brohoritën "pa drejtësi, jo paqe" dhe "drejtësi për Thayer".

Në Shtetet e Bashkuara, dhuna e policisë ndaj zezakëve është një problem i ndezur. Policia përdor në mënyrë disproporcionale më shumë forcë kur ndalon afrikano-amerikanët ose hispanikët sesa kundër pakicave ose shumicës së tjera si të bardhët.

Këtë vit, një tjetër afrikano-amerikan, Kinen Anderson, vdiq si pasojë e arrestimit brutal. Policia e Los Anxhelosit u përpoq të arrestonte Anderson më 3 janar, duke përdorur goditje elektrike disa herë në më pak se një minutë. Disa orë më vonë ai vdiq nga një atak në zemër.

Familja dhe organizata Black Lives Matter ngritën një padi kundër Departamentit të Policisë së Los Anxhelosit për 50 milionë dollarë dëmshpërblim. Keenen është kushëriri i bashkëthemeluesit të organizatës. Pamjet e arrestimit e tregojnë atë duke bërtitur "po më bën George Floyd".

Vrasja e George Floyd në rrethana të ngjashme në maj 2020 në Minneapolis, ndezi një valë protestash të dhunshme në të gjithë Amerikën që vazhdoi për muaj të tërë.

Vrasësi i George Floyd dënuar me 22,5 vjet burg

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës