VIDEO: Protesta në Berlin kundër vaksinimit të detyrueshëm

Protesta në Berlin kundër vaksinimit të detyrueshëm / Foto nga Fabian Sommer / AFP / Profimedia

Берлин filloi një tubim i madh i qytetarëve që kundërshtojnë vendimin e qeverisë gjermane për të prezantuar vaksinimi i detyrueshëm.

Berlinezët nga të gjitha anët vijnë në protestën para Bundestagut, Parlamentit gjerman, ku po diskutohet propozimi i qeverisë.

Gjermania vendosi sot një rekord të ri për numrin e të infektuarve rishtas me koronavirus - 164.000 të infektuar në një ditë. Një javë më parë, numri i të infektuarve rishtazi ishte tashmë i lartë në 112.323 dhe vazhdoi të rritet me përhapjen e llojit omicron.

Aktualisht, në Gjermani, 75% e qytetarëve kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës, që është shkalla më e ulët në Evropën Perëndimore, pasi në vendet e tjera shkalla e vaksinimit është midis 80% dhe 86%.

Parlamenti gjerman sot debaton nëse, ashtu si Austria fqinje, do të vendoset detyrimi për vaksinim të detyrueshëm për të gjithë qytetarët e rritur apo vetëm për ata mbi 50 vjeç, pra për grupe të caktuara njerëzish.

Në disa protesta të fundit nëpër Gjermani për vaksinim, përplasje të ashpra mes protestuesve dhe policisë në rrugët e qyteteve gjermane.

Video e ditës