VIDEO | Kuzhinierët profesionistë i shtojnë këto tre përbërës spinaqit

Profimedia
Foto: Profimedia

Spinaqin mund ta përgatisni në mënyra të panumërta, si i freskët në sallatë, si pjatë anësore, për të mbushur kaneloni... Kjo perime praktike dhe e lirë është e preferuar e të gjithë brezave dhe nuk ka amvise që nuk e ka përgatitur të paktën një herë. . Këtu nuk ka shkencë, funksionon për të gjithë, por nëse doni të përmirësoni shijen e saj, atëherë shtoni 3 përbërës sekretë të rekomanduar nga kuzhinierë profesionistë. Spinaqi do të jetë më kremoz dhe më aromatik nëse e përzieni në një salcë kremi gatimi që e keni pasuruar me lëkurë limoni të grirë, arrëmyshk dhe parmixhan.

Përbërësit:

– 1 kilogram spinaq
- 2 lugë çaji vaj ulliri

Për salcën:

- 1 lugë gjalpë
– 2 lugë qepë të grira
– pak piper djegës të bluar
– një majë arrëmyshk
– 1 lugë çaji lëvore limoni të grirë
– 3/4 filxhan krem ​​gatimi
– 2 lugë gjelle parmixhan

përgatitja:

Vendosni vajin e ullirit dhe spinaqin në një tenxhere të thellë, më pas ziejini për një ose dy minuta dhe më pas përzieni. Kur spinaqi të jetë zier, kullojeni dhe vendoseni në një peshqir që të kullojë mirë. Shkrini gjalpin dhe më pas skuqni qepën e grirë. Kripë, piper, spërkatet me piper të bluar, arrëmyshk dhe lëkurë limoni të grirë. Hidhni kremin e gatimit, përzieni dhe kur të vlojë shtoni spinaqin e grirë. Përziejini mirë dhe spërkateni me djathë parmixhano. Lëreni në pjatë të nxehtë për 2 minuta të tjera, më pas shërbejeni.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës