VIDEO | Vazhdojnë kërkimet për të zhdukurit nga përmbytjet e tmerrshme në Itali

Rrëshqitja e dheut në ishullin italian të Ischia/Foto: EPA-EFE/CIRO FUSCO ITALY OUT

Në ishullin italian të Ischia, ende po kryhen një duzinë personash të zhdukur nga rrëshqitja e dheut që vrau një person dhe për të cilët qeveria do të mblidhet gjatë ditës.

Një rrëshqitje dheu dhe mbeturina të shkaktuara nga shirat e dendur goditën qytetin e vogël të Casamichiola Terme në veri të ishullit pranë Napolit.

Ekipet e shpëtimit gjetën trupin e një gruaje, thanë shërbimet nga Napoli. Gruaja është identifikuar, ajo ishte 31 vjeç, tha agjencia AGI. Sipas shtypit italian, XNUMX persona kanë mbetur të plagosur nga rrëshqitja e dheut.

Disa njerëz që fillimisht u raportuan të zhdukur u gjetën përfundimisht, duke përfshirë një familje me një të porsalindur, thanë autoritetet. Por gjatë pasdites nuk dihej asgjë për dhjetë personat e zhdukur.

“Kemi frikë se ka më shumë viktima, por për momentin numri i viktimave është i tillë”, ka konfirmuar zëdhënësi i shërbimit zjarrfikës, Luka Tsari.

Kërkimet u penguan nga reshjet e vazhdueshme dhe erërat e forta, të cilat vonuan tragetin që solli ndihmën.

Për shkak të rrëshqitjeve të tokës, balta mbulon rrugët, rrëzon pemët dhe i çon makinat deri në det.

Video e ditës