Takumi Minamino njofton kthesën e Liverpoolit kundër Southampton / Foto: EPA-EFE / TOLGA AKMEN

Lojtarët e Jurgen Klopp mbeti në garë për titullin e kampionatit anglez dhe ende mban shpresat për të fituar të katër trofet këtë sezon.

Liverpool festoi një triumf të rëndësishëm në ndeshjen e xhiros së 37-të të parafundit Premier League në stadiumin St Mary kundër Southampton - 2: 1. “Të kuqtë” mbetën kështu në garën për titullin në Premier League, kanë një pikë më pak se lideri. Manchester City.

Ndeshja për finalistin në Champions League nuk nisi mirë, Southampton kaloi në epërsi me golin e Redmond në 13 minuta. Më pas “Reds” morën iniciativën dhe nuk iu desh shumë kohë për të barazuar, barazuan me golin e Minamino në 27 minuta. Japonezët nuk e festuan golin për respekt ndaj Southampton-it, duke pasur parasysh se për këtë ekip luajti për gjysmë sezoni.

Më herët Firmino ka tundur rrjetën e vendasve, por braziliani ishte në pozicion jashtë loje. Pas vetëm katër minutash në pjesën e dytë, Jota pati një mundësi të shkëlqyer, ai e ndoqi shumë mirë goditjen e Cimikas, por gjuajti nga gjashtë metra pranë portës së McCarthy.

Iniciativa, megjithatë, rezultoi në një kthesë për Liverpool. Pas një gjuajtje, ndërhyri mbrojtja e Southampton-it, por topi arriti Matip, i cili bëri një punë të shkëlqyer, arriti të godasë me kokë rrjetën e vendasve.

Në xhiron e fundit, City do të presë në shtëpi Aston Villan, ndërsa Liverpool do të presë Wolverhampton në Anfield. Të gjitha ndeshjet e xhiros së fundit do të luhen më 22 maj në orën 17.00:XNUMX.