PREMIERA VIDEO | Shtypi i Lirë "Politikanët" : Njerëzit kanë nevojë për një shtytje për të veshur këpucët dhe për të dalë për të votuar

Sasho Ordanoski dhe Borjan Jovanovski u gjendën në mes të heshtjes zgjedhore në edicionin e ri të podcast-it "Politikanët", dhe zgjedhjet janë një temë e pashmangshme kohëve të fundit, ndaj u desh të kalonin nga përafërsisht. Përveç mërzisë së deklaruar të fushatës presidenciale në përgjithësi, dy “politikanët” u “prononcuan” në stilin e tyre për debatin presidencial. Maratonën, me të shtatë kandidatët.

A përfitojnë fare kandidatët dhe partitë nga fushatat? Sa mirë arrijnë mesazhet e tyre tek ata që deklarohen të pavendosur ose thonë se nuk e dinë se për kë do të votojnë? Si munden partitë që të votojnë ata që mund t'i votojnë? Cilat janë metodat alternative të votimit përveç daljes në kutinë e votimit?

Në këto zgjedhje presidenciale kemi shtatë kandidatë. Askush nuk mund të thotë se nuk kishte zgjidhje dhe nuk votoi. A do të jetë kështu apo do ta kenë të vështirë njerëzit të veshin këpucët dhe të shkojnë të votojnë?

Presidenti duhet të zgjidhet në zgjedhje të menjëhershme apo në Kuvend? – Ordanoski dhe Jovanovski me mendime dhe argumente të ndryshme. Se sa e rëndësishme është të dëgjosh argumentet e tjetrit, tregon një model i të ashtuquajturit Asambletë civile siç zbatohen në vendet demokratike evropiane. Si funksionon ai model dhe cilat janë përfitimet?

Duke qenë se ka heshtje zgjedhore, por nuk ka heshtje para zgjedhjeve për kryetar komune, këtë herë Sasho dhe Borjani vendosën të bisedojnë - pak sentimentalisht, pak analitikisht - për Shkupin. Çfarë ka dhe çfarë nuk duhet të ketë Shkupi? Dhe çfarë ka Shkupi që nuk duhet ta ketë? Pse nuk e shesim narrativën për Shkupin? Pse nuk mburremi me historinë e Shkupit? Pse nuk i shfrytëzon shanset që i janë dhënë?

Për këto dhe shumë më tepër në edicionin e ri të podcast-it "Politicants.mk" në Sloboden Pechat.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës