PREMIERA E VIDEOS | “Politikanët” në “Sloboden Pechat”, sikur zgjedhjet të ishin fundjavën e kaluar: Partitë nuk kanë asgjë të re për të thënë

Politikanët

Në edicionin e ri të podcastit "Politikanët", Sasho Ordanoski dhe Borjan Jovanovski trajtojnë disa tema të ndërlidhura politiko-ekonomike, ku fushata aktuale për zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare është një erëz e rregullt, aq e pakuptimtë sa që po të mos ishte ai. një gazetare nuk do të kishte arsye pse ta ndiqte, dhe të gjithë të tjerët do të ishin të gëzuar nëse zgjedhjet do të ishin fundjavën e kaluar.

Ndërkohë që po luftojnë kandidatët për postet e ardhshme, këto ditë ka dalë raporti i ish-kryeministrit italian Enrico Letta në të cilin ai shprehet se asgjë nuk është e njëjtë në botë pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia dhe as nuk do të jetë kurrë. Por në raport thuhet pa mëdyshje se do të ketë një zgjerim të BE-së dhe mbi bazën e këtij fakti Leta bën të gjitha vlerësimet për të ardhmen e marrëdhënieve ndërkombëtare dhe ekonominë e Unionit. Si dhe a përshtatet Ballkani Perëndimor këtu?

Maqedonia është një vend që nuk prodhon asgjë. Ka vetëm mish derri të mjaftueshëm, por ushqimi për derrat importohet. Prandaj, ne nuk mund të ushqehemi pa ndihmën e jashtme, veçanërisht nga BE-ja. Dhe monopolet në industritë e mëdha nuk e pëlqejnë hyrjen e Maqedonisë në BE. BE-ja nuk u përgjigjet as prodhuesve që prodhojnë produkte të lira dhe me cilësi të ulët për tregun ballkanik. Çfarë do të thotë hyrja e vendit në BE për qytetarin maqedonas nga pikëpamja ekonomike?

Analitike për këto dhe shumë më tepër në edicionin e ri të podcast-it "Politikanti.mk".

Sasho Ordanoski dhe Borjan Jovanovski, së bashku me gjithë ekipin e “Politikanti.mk”, shprehin ngushëllimet e tyre të sinqerta për familjen dhe miqtë e drejtorit tonë Anton Andov, i cili vdiq papritur dhe shumë shpejt.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës