PREMIERA VIDEO | “Politikanët” në “Sloboden Pechat”, i ftuar Marjan Gjorçev: Marrëdhëniet me Bullgarinë i ndërtuam mbi të vërtetat e heshtura, marrëveshja e Prespës tërhoqi këmbëzën

Politikanët

Marjan Gjorçev, ish-ministër, ish-ambasador dhe biznesmen i ftuar në edicionin e sotëm të “Politikanët”, Sasho Ordanoski dhe Borjan Jovanovski kanë biseduar me njërin nga veteranët e VMRO-DPMNE-së për mënyrën se si partia ka zgjedhur kandidatin për president, për marrëdhëniet me Bullgaria dhe mënyrat e mundshme për zgjidhjen e kësaj çështjeje djegëse, si dhe krahasimi me Marrëveshjen e Prespës.

A i shkatërroi marrëveshja e fqinjësisë së mirë shanset që Maqedonia dhe Bullgaria të gjenin një gjuhë të përbashkët? Si do të përballet qeveria eventuale e VMRO-DPMNE-së me ndryshimet kushtetuese? A e zgjidh historia politika dhe pse është problem ekzistenca e komisionit historik për VMRO-DPMNE-në janë pyetjet të cilave u munduan t'i përgjigjen nikoqirët dhe mysafiri.

Për këtë dhe shumë më tepër në edicionin e ri të podcast-it Politikanti.mk në Sloboden Pechat.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës