PREMIERA E VIDEOS | “Politikanët” në “Sloboden Pechat”, i ftuar Ljupço Popovski: Nëse (jo)zyrtarisht heq dorë nga BE-ja, Maqedonia do të shkojë prapa

Politikanët

Ljupço Popovski, gazetar, redaktor dhe analist i jashtëzakonshëm dhe njohës i jashtëzakonshëm i situatës në Bashkimin Evropian shumëvjeçar, ishte mysafir në edicionin e sotëm të podcast-it "Politikanti.mk". Meqenëse Borjan Jovanovski thirri drejtpërdrejt nga Brukseli me momente të reja "dramatike" nga Parlamenti Evropian, i mbeti Sasho Ordanoskit së bashku me Popovskin që atje t'i hulumtojnë çështjet "evropiane", si dhe çështjet "maqedonase" këtu.

Pasi Jovanovski raportoi se në Parlamentin Evropian ka ndodhur një dramë gjatë votimit të të ashtuquajturit Paketa e migrantëve duke ushtruar presion mbi deputetët që ta votojnë atë, ndërsa duke përcjellë edhe lajmin se kryeministri belg ka bërë të ditur se Rusia po i jep ryshfet masivisht eurodeputetëve, Ordanoskit dhe Popovskit nuk kishin zgjidhje tjetër veçse të konkludojnë se këtë “dramë” e kemi parë në shtëpi.

Një tjetër gjë që ngjan seriozisht si në rrymat politike europiane ashtu edhe në ato të brendshme është forcimi i ekstremit të djathtë. Çfarë do të thotë për Evropën përballë zgjedhjeve evropiane? Si do të ndikojë kjo tek ne përballë zgjedhjeve tona? A mund të presë Maqedonia diçka më të favorshme për rrugën e saj evropiane pas këtij votimi evropian? A do të ketë ndikim në ambiciet tona evropiane presidenca e Hungarisë nga Viktor Orbán me Bashkimin nga 1 korriku?

Nëse jozyrtarisht braktisim rrugën evropiane, a ka menduar dikush për pasojat ekonomike? Nëse një ndryshim në Kushtetutë është nën diktat bullgar, a nuk do të jetë një deklaratë me origjinë bullgare për pasaportë nën diktat bullgar? Popovski thotë se kërkesat për pasaporta bullgare pa dyshim do të dyfishohen në një rast të tillë.

Analitike për këto dhe shumë më tepër në edicionin e ri të podcast-it “Politikanti.mk” në “Sloboden Pechat”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës