VIDEO | Kioska e famshme jugosllave K67 u vendos në Times Square në New York: Por a e di bota për historinë e saj kulturore?

Instagram
foto> printskrin instagram + printskrin jutjub

Kioska kult jugosllave K67, puna e arkitektit dhe dizenjatorit të njohur Slloven Sasa Mahtig, u shfaq në Times Square të Nju Jorkut në fillim të këtij muaji. Kioska u krijua si pjesë e projektit Times Square Transmission 2021 dhe u përdor si një kabinë DJ për të luajtur muzikë.

“Kutia e kuqe” e famshme që u vendos në Times Square konsiderohet si një nga pikat referuese të dizajnit industrial jugosllav. Dizajni dhe struktura modulare e çelikut, qelqit dhe tekstil me fije qelqi ishte një nga projektet e pakta eksperimentale në vitet 60 që panë prodhim.

Kioska K67 ishte një pamje e pashmangshme gjatë Jugosllavisë dhe shërbente si trafik, bileta dhe ndonjëherë aty shiteshin hot-dog.

Në vitin 1999 u ndërpre prodhimi i kioskave, deri atëherë u prodhuan rreth 7500 ekzemplarë. Megjithëse shumica mbetën në Jugosllavi, një numër i madh kioskash u eksportuan jashtë vendit, si në Poloni, Irak, Kenia, Zelandën e Re, Japoni, ish-Bashkimin Sovjetik dhe Shtetet e Bashkuara.

Dizajni unik dhe inovativ tërhoqi vëmendjen e ekspertëve të industrisë jashtë Jugosllavisë socialiste. Në vitin 1970, prototipi i përfunduar u prezantua në Design - një revistë me ndikim në atë kohë, dhe kioska shpejt u shtua në koleksionin e Muzeut të Artit Modern në New York, ku u ruajt deri më sot.Klix.ba".

Në maj, stacioni i radios Green Point The Lot Radio ndryshoi vendndodhjen e tij, duke organizuar një grup DJ-ve për të interpretuar muzikë live nga Times Square.

“Kioska e kuqe e cilësisë së mirë K67 e viteve 60 bëhet një kabinë DJ dhe do të ketë muzikë live çdo ditë nga ora 10:22 deri në orën XNUMX:XNUMX. Vizitorët në New York City dhe Times Square mund të shijojnë meloditë dhe skenat personalisht ose në internet duke parë video të drejtpërdrejta në thelotradio.com", Ka shkruar në faqen zyrtare të radios.

Presidenti i Aleancës Times Square, e cila është përgjegjëse për promovimin dhe promovimin e Times Square, tha me shaka se ishte për të sjellë pak nga Evropa në Botën e Re, duke shtuar se organizatës i pëlqente kioska aq shumë sa e blenë dhe e çuan atje. kështu që mund të jetë atje përgjithmonë. Mund të përdoret si pikë informacioni ose për shitjen e ushqimeve dhe pijeve, librave dhe gazetave.

Një kopje e kioskut K67 mund të gjendet gjithashtu në Berlin - një destinacion i njohur turistik ku ndodhet restoranti më i vogël i qytetit dhe në Australi ku përdoret si një stacion matës i cilësisë së ajrit.

VIDEO | Filma të propozuar për luftë: Diçka për të qarë, diçka për të shpresuar

VIDEO | Filma të propozuar për luftë: Diçka për të qarë, diçka për të shpresuar

Më origjinale: Agatha Christie hakmerret në mënyrë gjeniale për burrin e saj kurorëshkelës

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës