VIDEO | Një rekord u vendos në qendër të Beogradit: 1.000 kitaristë luanin njëkohësisht

Foto: Screenshot / YouTube

Koncerti "Guitar Art" sot mblodhi 1.000 kitaristë në Sheshin e Republikës në Beograd, të cilët vendosën një rekord kombëtar në prani të instrumentistëve që luanin kitarë dhe instrumente të ngjashme në një vend në Serbi, transmeton "Tanjug".

Koncerti "1000 kitarat" tërhoqi kitaristët më të rinj dhe mësuesit e tyre në qendër të Beogradit dhe bashkë luajtën familje të tëra të përbëra nga tre breza: gjyshi, babai dhe djali.

Të pranishmit shijuan koncertin e kuartetit bluz të Beogradit dhe të ftuarit e tyre - Dejan Cukic, "Ju Grupa", Kiki Lesendric dhe "Piloti", Srdjan Gojkovic - Gile, Bojana Stamenov, Nikola Cuturilo - Chutura.

“Ky është më në fund momenti kur të paktën për një orë zëvendësuam silikonet me vitamina në Sheshin e Republikës. Ky është një kujtim i rinisë sime dhe fillimeve në rock and roll. Jam i lumtur”, tha Nikola Cuturilo Cutura.

Brenda pak minutash, disa mijëra kureshtarë u mblodhën në shesh për të shijuar një event muzikor të klasit të parë.

Të mbledhurit kërcenin, qeshën dhe mbi të gjitha pyesnin se nga erdhi diçka e tillë në qendër të Beogradit.

“Ky koncert është një lajm i mirë për të gjithë ne. Nuk mund ta merrja me mend se 1000 kitaristë do të mbushnin sheshin. Pyes veten sa ka në Beograd, nëse kaq lehtë e kanë mbushur qendrën e qytetit”, tha Zika Jelic nga “Yu Group”.

Në koncert luajtën kitaristët dhe të ftuarit dhe publiku dëgjoi: "Smoke on the Water" ("Deep Purple"), "Satisfaction" ("Rolling Stones"), "Highway to Hell" ("E-C/D-C") " Kthehu" ("Beatles") etj.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës