VIDEO | Dalja e fundit mysafire e Trajçe Gjorgiev për "Utrinski Pechat": Mbështetja për festivalin "Panfiz" rritet çdo vit

Trajçe Gjorgjiev - organizator i Pantfizit / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

Teatri Kombëtar Maqedonas sot është bërë e ditur lajmi i hidhur për ndarjen nga jeta të aktorit, regjisorit dhe mjeshtrit tonë të pantomimës, Trajçe Gjorgiev.

Gjorgiev ishte muajin e kaluar mysafir i "Utrinski Pechat", ku diskutoi për festivalin “Panfiz”, i cili u zhvillua në skenën e vogël të MNT-së nga 27 deri më 29 prill.

Ai ishte themeluesi dhe nxitësi kryesor i festivalit.

“Kemi arritur në edicionin e 16-të të festivalit, i cili për fat të mirë është vlerësuar nga Ministria e Kulturës e RSM-së. Dhe këtë vit ata e mbështetën festivalin me fonde jo aq të mëdha, por të mjaftueshme që ne të ruajmë temperaturën e lëvizjes në teatrin fizik. Hapja e festivalit është më 27 prill (e enjte) dhe i ftuari ynë është Damir Dante nga Zvicra, për mua aktualisht një nga mimat më të mirë në botë. Nga rruga, ai është një nga studentët e fundit, asistentë të Marcel Marceau. Këtë herë ai do të na prezantojë një version interesant pantomimë të vuajtjeve të Jezusit, duke u kthyer 2000 vjet më parë në të gjitha vuajtjet dhe hallet që kaloi Jezu Krishti. E gjithë kjo e përkthyer përmes gjuhës së pantomimës dhe do të jetë vërtet interesante për publikun tonë. Me shfaqjen e dytë 'Krijesa' përpiqemi të ruajmë regjinë butoh dhe teatrin butoh, kështu që këtë vit kemi një vajzë nga Serbia, Nada Millosheviq, me një shfaqje që është një shfaqje butoh 45 minuta, valle. “Për në fund e lamë mysafirin tonë nga Rumania, Paul Tsimpoeru, i cili është shumë aktiv në botën e teatrit fizik dhe pantomimës dhe do të na prezantojë me shfaqjen “Dashuri njerëzore”, tha Gjorgiev për “Utrinski Pechat”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës