VIDEO | Drekën e pastroni nga furra, një tigan plot vitamina

Foto: Printskrin/Bakina i dekina kuhinja

Sot nis agjërimi i Krishtlindjeve, i cili zgjat deri më 7 janar. Nëse po planifikoni të agjëroni të gjithë postimin ose të paktën një pjesë të tij, ja një sugjerim për një drekë të shijshme dhe të shpejtë plot me vitamina. Është një përzierje perimesh të pjekura në furrë. Perimet mund t'i bashkoni sipas dëshirës, ​​t'i rregulloni dhe t'i piqni. Mirupafshim!

Përbërësit:

- 1 lulelakër e vogël (mund të jetë edhe brokoli)
– gjysmë presh
– një grusht bishtaja dhe bizele
– 2 speca të freskët
- 2 karota
- 1 patate
- 1 domate
– gjysmë rrënjë selino
- vaj ulliri
– 200 ml domate të ziera

Erëza:

- gjysmë luge çaji piper i ëmbël i bluar
- spec
– 1 lugë çaji kerri
-1 lugë çaji erëz të thatë
- 1 lugë çaji hudhër të grimcuar
– gjethe majdanozi

përgatitja:

Në një tas të vogël përzieni erëzat dhe hidhni të gjitha perimet që keni prerë sipas dëshirës. Përziejini me duart tuaja. Shtoni gjysmë filxhani të vogël vaj ulliri (30 ml) dhe përzieni përsëri. Tavën e furrës e shtrojmë me letër furre, më pas derdhim perimet dhe i shpërndajmë.

Sipas dëshirës shtoni sipër edhe pak vaj. Hidhni domatet e gatuara dhe piqini në furrë në 220 gradë për rreth 45 minuta. Shërbejeni të ngrohtë.

Video e ditës