VIDEO | Portugalia është raundi i tretë i XNUMX-tës në Katar

Foto: EPA-EFE/Abedin Taherkenareh

Pas Francës dhe Brazilit, Portugalia është në fazën e tretë të XNUMX-tës në Kupën e Botës në Katar.

Sonte portugezët festuan në derbin ndaj Uruguait me 2:0. Pjesa e parë nuk solli shumë emocione, ndaj rrjetat ishin të qeta. Portugezi arriti fitoren në pjesën e dytë kur u shënuan të dy golat.

Të dy golat u shënuan nga Bruno Fernandes. Gjatë golit të parë, Fernandes krosoi për Ronaldon në minutën e 54-të, por Ronaldo edhe pse u hodh, nuk luajti me topin, kështu që goli iu besua Fernandes. Uruguaianët po përpiqeshin, hynë Suarez në sulm, megjithatë mungoi realizimi. Pika e ndeshjes u vendos në kohën shtesë kur Bruno Fernandes e shndërroi penalltinë e dhënë.

 

Në këtë grup, Portugalia është e sigurt para raundit të tretë me gjashtë pikë, ndërsa për pozitën e dytë do të luftojnë Gana që ka tre pikë dhe Koreja e Jugut dhe Uruguai me nga një pikë.

 

Video e ditës